Reklama
Reklama

Dzień otwarty w Archiwum

Plakat, foto: materiał nadesłany Plakat, foto: materiał nadesłany

W związku z przypadającym 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów, Archiwum Państwowe w Zamościu organizuje w piątek, 15 czerwca Dzień Otwarty. Tematem przewodnim będzie przypadający na 2018 rok jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaprezentowane zostaną m. in. dokumenty archiwalne z Zamościa i obszaru Zamojszczyzny przedstawiające tamte wydarzenia z perspektywy tworzącej się administracji państwowej i samorządowej a także działań lokalnej społeczności. Oprócz dokumentów zostaną również wystawione okolicznościowe afisze, plakaty i fotografie. Wzorem ubiegłych lat Archiwum wyeksponuje najstarsze i najciekawsze dokumenty z zasobu, m. in. XV-wieczne pergaminy, akta notariusza Bolesława Leśmiana, księgi metrykalne, mapę dóbr Ordynacji Zamojskiej z 1904 r. oraz plany architektoniczne. W pomieszczeniu czytelni będzie można obejrzeć na komputerach zdigitalizowany zasób archiwalny, m. in. cieszące się dużą popularnością zbiory fotografii oraz afisze, plakaty i druki ulotne.

Siedzibę Archiwum Państwowego w Zamościu przy ul. Hrubieszowskiej 69A można odwiedzać w piątek 15 czerwca w godzinach od 8:00 do 18:00.

Również w piątek 15 czerwca Archiwum Państwowe w Zamościu uruchamia coroczną plenerową wystawę w przestrzeni publicznej na Starym Mieście w Zamościu. Do 31 sierpnia na Rynku Solnym można oglądać wystawę „Niepodległość 1918-2018 w dokumencie archiwalnym”. Na 2 stojakach eksponowane będzie 8 banerów z reprodukcjami dokumentów, afiszów, plakatów, planów oraz fotografii przedstawiających Zamość i Zamojszczyznę w czasie kształtowania państwowości polskiej po okresie zaborów.

Natomiast od 8 sierpnia do 6 września we współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie stanie na Rynku Solnym mobilny fotoplastykon. Należy zaznaczyć, że Zamość znalazł się w gronie 4 miast (obok Warszawy, Krakowa i Koszalina), do których zawita fotoplastykon. Multimedialne urządzenie wyposażone jest w 5 stanowisk do oglądania fotografii w postaci stereoskopowej. Archiwum Państwowe w Zamościu wyeksponuje zdjęcia wiążące się z okresem dwudziestolecia międzywojennego, na który przypadł proces odbudowy i umacniania się Polski po odzyskaniu niepodległości.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us