Reklama
Reklama

Festiwal Żywności Wolnej od GMO - publikujemy program Wyróżniony

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Trzecia edycja Festiwalu Polskiej Żywności Wolnej od GMO – Bezpośrednio od Rolnika odbędzie się 4 maja na Rynku Wielkim w Zamościu. Pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów Kukiz’15 we współpracy i pod patronatem prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka.

Wydarzenie ma charakter społeczno-kulturowy, a jego głównym celem jest promocja zdrowej, nieprzetworzonej żywności prosto od rolnika oraz promowanie lokalnych producentów. Istotnym założeniem jest promocja zdrowego stylu życia oraz krzewienie właściwych postaw oraz nawyków żywieniowych wśród społeczności regionu.

Podczas festiwalu planowane jest przeprowadzenie paneli dyskusyjnych na tematy związane z rolnictwem, ekologiczną żywnością i przedsiębiorczością na wsi oraz występy lokalnych zespołów muzycznych.

Poniżej program festiwalu wraz z listą prelegentów, którzy będą uczestniczyć w panelach dyskusyjnych.

10.00 Rozpoczęcie festiwalu

  PANELE DYSKUSYJNE
11.00 Rola gospodarstw rodzinnych w polskim rolnictwie
12.30 Konopie- niedocenione możliwości
14.00 Pomóżmy pszczołom- pszczoły pomogą nam
15.30 Uprawa i żywność genetycznie modyfikowana

  WYSTĘPY ZESPOŁÓW
10.30 Vocantes 
13.30 Złoty Tabor
15.00 Kapela Siennica
16.30 Koncert MUS
18.00 Koncert Rdza  

12.00 "PSZCZELI KONKURS" DLA DZIECI  Z NAGRODAMI

Uczestnicy dyskusji :

1.  Iwona Zając -Siedlisko Boguszka. Niewielkie siedlisko położone w centrum Roztocza Środkowego. Od 11 lat Pani Iwona stara się prowadzić ogród naturalny bez użycia chemii. W roku 2017 podjęła kroki mające na celu przejście na wyższy poziom czyli permakulturę. Bardzo ważna jest tu idea samowystarczalności i suwerenności żywnościowej. Pani Iwona chce pokazać, że mikro gospodarstwa mają szansę istnienia  i mogą dobrze prosperować. Siedlisko dysponuje niewielkim sadem, który  właściciele chcą przekształcić na food forest oraz dużą szklarnią, w której uprawiane są warzywa. Oprócz tego jest sporo ziół. Wciąż jest dużo celów do zrealizowania i mnóstwo pracy. Pani Iwona ukończyła kurs zielarz-fitoterapeuta organizowany przez  PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Zbiera zioła ze stanu dzikiego i przetwarza je na własne potrzeby. Propaguje dzikie rośliny jadalne i zioła.  W wolnym czasie zajmuje się również garncarstwem i rękodziełem artystycznym.

2. Bożena Stępień- zastępca dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli,  nauczyciel w Technikum Pszczelarskim.

3. Dr Marek Chmielewski- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, współpracuje z MRiRW w komisji ds. pszczół, przedstawiciel Polski w COPA COGECA w Brukseli do spraw pszczelarstwa.

4. Katarzyna Dytrych- przyrodniczka i ekspert programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom” .

5. Piotr Puchalski BIOFOOD Roztocze - prezes grupy producenckiej BIO-FOOD ROZTOCZE SP. Z O.O. Członek POLSKIEJ IZBY TECHNOLOGII I WYROBÓW NATURALNYCH, samorząd gospodarczy na rzecz biologizacji i zrównoważonego rozwoju.

6. Prof. dr hab. Ewa Solarska- Pracownia Żywności Ekologicznej Pochodzenia Roślinnego,

7. Monika Podsiadła- animator permakultury i dyplomowany pedagog. Zamiłowana ogrodniczka dysponująca szeroką wiedzą z zakresu permakulturowych upraw i sadownictwa. Od ponad 15 lat prowadzi swój ogród permakultury, pomagała zakładać wiele takich ogrodów na terenie kraju. Prowadzi warsztaty permakultury, kursy edukacyjne w szkołach różnych stopni na temat ekologii, biologicznych upraw roślin i kompostowania.

8. Beata Wojtkowska - Absolwentka architektury wnętrz ASP w Krakowie i projektowania architektonicznego G.R.Rietveld Academy w Amsterdamie, członek holenderskiego Stowarzyszenia Integralnej Biologicznej Architektury VIBA. Od kilku lat prowadzi w Krakowie Fundację Królewski Szlak zajmującą się promocją innowacyjnych metod budowlanych oraz wdrażaniem zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie. Specjalizuje się w projektowaniu autonomicznych i energooszczędnych budynków z naturalnych materiałów, uwzględniających zasady Geometrii Fraktalnej i feng shui .

9. Mgr inż. Przemysław Brzyski - pracownik Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Prowadzi zajęcia z Ekologicznych Materiałów Budowlanych, Budownictwa Ogólnego i Energooszczędnego. Zajmuję się pracami badawczymi nad wykorzystaniem konopi w budownictwie. 

10. Jacek Kościółek -  członek Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO; przedstawiciel Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej, 

11. Zbigniew Chajęcki -Licencjonowany Doradca ProBiotechnologii. Założyciel Polskiej Izby Technologii i Wyrobów Naturalnych. Rolnik z okolic Warki, który od 2010 roku stosuje pożyteczne mikroorganizmy w swoich sadach. Na 12 ha uprawia jabłonie, grusze, czereśnie, śliwy i brzoskwinie. Członek Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”.

 12. Marlena Sadowska - Warszawska Kooperatywa Spożywcza. Gospodarstwo Pni Marleny przechodzi właśnie weryfikację pod kątem spełniania wymogów jako gospodarstwo ekologiczne (obecnie jest zarejestrowane jako „wolny wybieg”). Kury są karmione ekologiczną pszenicą i warzywami, np. kapustą czy jarmużem, a także tym, co same sobie znajdą w ziemi. Obecnie w gospodarstwie jest około 150 zielononóżek i 250 zwykłych niosek.

13. Jadwiga Łopata – uhonorowana, jako pierwsza osoba z Polski, Nagrodą Goldmanów, czyli tzw. ekologicznym Noblem.  Założycielka Europejskiego Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki w Polsce oraz Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), której siedziba EKOCENTRUM znajduje się w Stryszowie koło Wadowic. Miejsce jest nastawione na samowystarczalność żywnościową i energetyczną. Bazuje na trzech mocnych filarach: bioróżnorodność, samowystarczalność i łączenie tradycji z nowoczesnością. EKOCENTRUM ICPPC zostało uhonorowane nagrodą Energy Globe National Award  jako jeden z najlepszych projektów ekologicznych na świecie oraz wyróżnienie w kategorii eko-projekt w konkursie „Eko-Liderzy 20-lecia”. Jadwiga Łopata doprowadziła również do powstania sieci polskich gospodarstw ekologicznych, które oferują spędzenie wolnego czasu na swoim terenie oraz poszerzanie wiedzy na temat korzyści z eko-rolnictwa. 

14. Dr inż. Roman Andrzej Śniady- Niezależny ekspert w dziedzinie rolnictwa ekologicznego. Naukowiec, wykładowca, szkoleniowiec, doradca, biegły, pierwszy dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, założyciel wielu stowarzyszeń pozarządowych i fundacji, były członek Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Członek koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO".

15. Justyna Pargiela – Ziołoznawca i towaroznawca ziół, kosmetyków i żywności funkcjonalnej. Słuchaczka kursu Zielarz - Fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, córka leśnika wychowana w lesie, wegetarianka od 18 roku życia. Propagatorka jedzenia dzikich roślin jadalnych, fascynatka octowania i kiszenia stokrotek. Prowadzi profil DziczeJemy. Justyna: "Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów "cywilizujących" nasze społeczeństwo, które w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii. I od ZDROWIA. Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły. Rośliny rosnące w dziczy łąk i lasów mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, której uprawiając człowiek robi miejsce na wzrost. Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tę siłę, którą same muszą mieć, żeby przetrwać".

1 komentarz

  • Aleksandra
    Aleksandra środa, 18 kwiecień 2018 09:28 Link do komentarza

    Organizatorzy chyba nie bardzo wiedzą czym jest GMO, a czym żywność ekologiczna.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us