Reklama

Parkowanie prawie na całej starówce jest ... bezpłatne

Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych, fot. Szymon Łyciuk Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych, fot. Szymon Łyciuk

Okazuje się, że kierowcy parkujący na zamojskiej starówce nie muszą płacić za parkowanie. Opłata nie może być pobierana ze względu na brak odpowiedniego oznaczenia miejsc parkingowych. Wyjątkiem są dwa parkingi - na Placu Wolności i Placu Stefanidesa.

Sprawę nagłośnił podczas ostatniej sesji Rady Miasta jeden z mieszkańców. Jak słusznie zauważył, opłaty postojowe w strefach płatnego parkowania mogą być pobierane jedynie pod warunkiem prawidłowego oznakowania  miejsc parkingowych ? zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. I o ile ze znakami pionowymi na zamojskiej starówce nie ma problemu, to znaki poziome są już rzadkością. Znajdują się jedynie na dwóch parkingach na Placu Wolności i Placu Stefanidesa.

Oznacza to, że opłaty za parkowanie nie powinny być egzekwowane w obszarze całej strefy płatnego parkowania na zamojskiej starówce, a jedynie w miejscach poprawnie oznakowanych (znakami pionowymi i poziomymi). Ale nieświadomi swoich praw właściciele pojazdów płacą ?

Jak się dowiedzieliśmy w Zarządzie Dróg Grodzkich w Zamościu, opłaty za parkowanie na zamojskiej starówce pobierane są wyłącznie na parkingach przy Placu Wolności i Placu Stefanidesa, tam też egzekwowane jest posiadanie biletu parkingowego. Na pozostałych miejscach wyznaczonych do parkowania opłaty nie są pobierane.

Sprawa komplikuje się na parkingu przy Katedrze, gdzie prowadzona jest sprzedaż biletów parkingowych. Jak wyjaśniono nam w Zarządzie Dróg Miejskich, parkingowy sprzedaje tam tylko bilety ale nie egzekwuje ich braku.

Przypomnijmy, że 15 maja wchodzi w życie nowa uchwała Rady Miasta dotycząca płatnego parkowania. Zarząd Dróg Grodzkich zapewnia, że do tego czasu miejsca parkingowe będą poprawnie oznakowane na całej starówce. Kierowcy będą więc musieli zapłacić za parkowanie: za pierwszą godzinę 3 zł, za drugą - 3,50 zł a za trzecią aż 4 zł.

7 komentarzy

 • Janek
  Janek środa, 26 kwiecień 2017 17:26 Link do komentarza

  takze tego, hahahaha

 • Ładnie
  Ładnie środa, 26 kwiecień 2017 19:50 Link do komentarza

  Kłamstwo!Zostałem na kolegiackiej ukarany opłatą dodatkową za brak biletu.Złodzieje!!

 • janek
  janek środa, 26 kwiecień 2017 21:52 Link do komentarza

  ukarany przez kogo? ja bym tak dochodził swojego!

 • max
  max czwartek, 27 kwiecień 2017 10:34 Link do komentarza

  a pani dalej sprzedaje tam bilety

 • jans
  jans czwartek, 27 kwiecień 2017 16:13 Link do komentarza

  bezsensu, czemu urząd miasta pobierał opłąty nielegalnie

 • zukosa
  zukosa czwartek, 27 kwiecień 2017 16:59 Link do komentarza

  bo jak przychodzi pani i sprzedaje bilecik to znaczy, że taki jest obowiązek :) po prostu nas dym....

 • Jakub35
  Jakub35 wtorek, 14 listopad 2017 14:03 Link do komentarza

  Ja zawsze miałem problemy z interpretacją tych przepisów, tzn. ok, wyrok w tej sprawie zapadł i oficjalna wykładnia mówi wyraźnie, że opłaty można pobierać jedynie w oznaczonych miejscach, ale poza nimi grozi już mandat mimo, że należą do strefy, więc tak czy inaczej występuje obowiązek uiszczenia opłaty na rzecz państwa, bardzo sprytnie zaplanowany zabieg, który może uderzyć przede wszystkim w tych mniej zorientowanych i przybyszów z innych miejscowości, których nie brakuje w sezonie wakacyjnym i świątecznym. Wolę nie musieć przejmować się skomplikowanym prawem i mieć wszystko przedstawione w sposób prosty i klarowny przez prywatnego właściciela parkingu, który obciąży mnie jedynie wcześniej ustaloną stawką opłaty i nie zmieni zdania w trakcie użytkowania z uwagi na wahania w przepisach i inne przejściowe problemy. Dlatego właśnie wybrałem

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us