Reklama
Reklama

Zniknęła tablica Róży Luksemburg. SLD protestuje

foto: domena publiczna foto: domena publiczna

Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej protestuje przeciwko likwidacji tablicy upamiętniającej postać Róży Luksemburg, która znajdowała się na ścianie jednej z kamieniczek zamojskiej starówki.- Żądamy przekazania decyzji administracyjnej, na mocy której dokonano demontażu tablicy - informuje Roman Podświadek, przewodniczący RM SLD w Zamościu.

Lokalni działacze SLD skierowali pismo do przewodniczącego Rady Miasta Zamość i prezydenta Zamościa. Czytamy w nim, że "Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej protestuję przeciwko aktowi wandalizmu, jakiego dopuszczono się w dniu dzisiejszym dokonując demontażu tablicy pamiątkowej poświęconej Róży Luxemburg, z kamienicy przy ul. Stanisława Staszica 37".

Sojusz Lewicy Demokratycznej zażądał przekazania decyzji administracyjnej, na mocy której dokonano likwidacji tablicy, a także wyjaśnienia podstawy prawnej i merytorycznego uzasadnienia likwidacji tablicy pamiątkowej.

- Żądamy również ujawnienia wnioskodawcy, lub wnioskodawców oraz osoby lub osób, które podjęły decyzję polityczną i decyzję administracyjną w sprawie likwidacji tablicy. Oczekujemy bezzwłocznego zajęcia stanowiska w sprawie - informuje Roman Podświadek.

Róża Luksemburg urodziła się w Zamościu w 1870 roku. Spędziła w naszym mieście 3 pierwsze lata życia. Wraz z rodziną wyjechała do Warszawy, a potem do Niemiec. Była działaczką międzynarodowego ruchu robotniczego, przedstawicielką rewolucyjnego skrzydła II Międzynarodówki, ale krytycznie nastawiona do Lenina i partii bolszewickiej, której zarzucała brak demokracji. W 1918 roku współtworzyła komunistyczna partię Niemiec, a rok później w Berlinie została zamordowana.

Tablica wmurowana przy ulicy Staszica 37 mówiła, że w tym domu urodziła się Róża Luksemburg, choć tak naprawdę urodziła się i mieszkała przy ul. Kościuszki, w kamienicy przylegającej do „Generałowki”.

6 komentarzy

 • arczi
  arczi wtorek, 13 marzec 2018 19:05 Link do komentarza

  a w Niemczech Pani Róża Luksemburg ma nadal swoje ulice. Ale chyba dla tego że ją w Berlinie zamordowali, bo jaki mógł by być inny powód ?

 • dede
  dede wtorek, 13 marzec 2018 19:15 Link do komentarza

  Z pracy „Niepodległa Polska a sprawa robotnicza” z 1896 r.: "Socjalpatrioci namawiają robotników do oddzielenia polskiej ziemi od Rosji, Austrii i Prus i do odbudowania znowu osobnego polskiego państwa, jak to było przed stu laty. (...) Robotnicy polscy! Nie dajcie się odwieść z drogi ! Nie wierzcie tym, co was będą namawiali do odbudowania państwa polskiego! Nie oczekujcie żadnego zbawienia od niezależnej Polski, bo ona was nie zbawi! W niezależnej Polsce będzie nad wami bat polski, jak jest dziś rosyjski (...). Niechże nas nie wzywają do tłuczenia głowami o mur! Niech nam dadzą raz spokój z niepodległą Polską." Czy lewica i zwolennicy uhonorowania RL również podpisują się pod tymi słowami? A może nie znają poglądów tej "patriotki"?

 • janeczek
  janeczek wtorek, 13 marzec 2018 19:27 Link do komentarza

  To, że urodziła się w Zamościu - to fakt, to że tablica o tym informowała - to kolejny (nie był to pomnik a ciekawostka), to, że zapisała się w historii nie tylko Polski to też fakt, więc jak można próbować wymazać historię.

 • czytelnik
  czytelnik środa, 14 marzec 2018 14:53 Link do komentarza

  Wycieczki, które przyjeżdżały Niemiec zawsze pytały się - w którym domu urodziła się Róża Luksemburg.
  Do tej pory wisiała tu tablica pamiątkowa ale "dobra zmiana" ją zamiotła.

 • Tadeusz
  Tadeusz czwartek, 15 marzec 2018 15:59 Link do komentarza

  Róża Luksemburg w/g Londyńskiej Akademii Nauk jedna ze stu kobiet, która miała największy wpływ na losy świata obok drugiej polki Marii Skłodowskiej-Curie. Obroniła w Szwajcarii doktorat z dziedziny ekonomii. Mówiła o sobie, z pochodzenia jestem żydówką, z przekonania polką, z konieczności niemką. Była współzałożycielką II Międzynarodówki, działaczka międzynarodowego ruchu robotniczego. Jednak najmniej znana jest jej działalność oświatowa i charytatywna. Zakładała ochronki dla małych dzieci pozbawionych rodziców. Inicjatorka powszechnej oświaty i bezpłatnego szkolnictwa na poziomie podstawowym. Feministka i zwolenniczka Stanów Zjednoczonych Europy. Czczona w Niemczech, jej imieniem do dziś nazwanych jest wiele szkół i ulic. Ceniona na całym świecie, tylko Zamość jej się wyrzekł, wstyd !

 • ZAM
  ZAM piątek, 16 marzec 2018 09:52 Link do komentarza

  Tak Tadeusz. Dzisiaj (nie)dobra zmiana ma jedyną i słuszną rację i ona jest mojsza niż twojsza itd. Monopol na prawdę, monopol na rację i kto nie jest z nimi ten przeciwko nim.
  Z dala od zdrowego rozsądku.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us