Reklama
Reklama

Trzej Królowie i Święta Rodzina - zobacz kto ich zagra w Orszaku Wyróżniony

Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicami Zamościa, fot. Szymon Łyciuk (archiwum) Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicami Zamościa, fot. Szymon Łyciuk (archiwum)

Trwają przygotowania do IV Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Orszak przemaszeruje ulicami starówki 6 stycznia pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich". Prezentujemy sylwetki osób, które wcielą się w Trzech Króli i Świętą Rodzinę.

TRZEJ KRÓLOWIE:

KRÓL KACPER IV – Szymon Trytek
Urodzony w Zamościu. Najstarszy z trojga rodzeństwa. Uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu, lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności i zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów w Klubie Sportowym „Agros” Zamość.
Mówi: „Trzej królowie od wieków uczą nas prawdziwej pokory. Mimo tego, że byli władcami całych krain, a ich bogactwa były niezmierzone, to potrafili rozpoznać Boga, mimo jego niepozornej postaci i oddać Mu należną cześć. Święto Trzech Króli to doskonały czas aby zadać sobie pytanie, czy potrafię tak jak oni zobaczyć Jezusa w drugim człowieku i okazać mu należny szacunek? Jeżeli się tego nauczymy świat na pewno stanie się lepszym miejscem”.

KRÓL MELCHIOR IV - Marek Rzeźniak
Urodzony w Zamościu. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa profesora Władysława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba.
Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Żonaty trójka dzieci, Agnieszka - artystka malarka, Natalia - aktorka, Wawrzyniec - programista, i wiolonczelista, żona Maria - kustosz Muzeum Zamojskiego, zięć Łukasz - pianista, wnuczka Stefania ma 1 rok i 4 miesięcy.  Od trzydziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam wspólnie z rodziną od 10 lat  prowadzą niekomercyjną galerię sztuki, Galerię Szur, tam też powstały takie cykle jak: Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły. Obrazy te, inspirowane są krajobrazem Roztocza z zauważeniem rzeczy, ludzi i wydarzeń.
Mówi: „ Trzej Królowie  od lat dziecięcych byli  dla mnie postaciami tajemniczymi, a kolęda "Mędrcy świata monarchowie" należała i nadal należy do ulubionych. Wyobraźnia przenosiła mnie w legendarną przeszłość a bogactwo strojów kontrastowało z ubogą stajenką w której narodził się Chrystus. Dotychczas uczestniczyłem w orszaku jako Rycerz Columba, a teraz kiedy mam zaszczyt zasiąść na królewskim tronie mogę powiedzieć, że marzenia z dzieciństwa się spełniają”.

KRÓL BALTAZAR IV – Bolesław Bełz
Żonaty - żona Alicja, dwoje dzieci - córka Katarzyna, syn Piotr.
Pracownik Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. w Zamościu
Członek Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna", członek Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna".
Mówi:  "Pełnienie funkcji Króla Baltazara po raz czwarty, traktuję jako wielkie wyróżnienie. Orszak Trzech Króli jest wspaniałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz znakiem przywiązania narodów Europy do wartości i tradycji chrześcijańskich. Jest to szczególnie istotne w obecnych czasach”.

ŚWIĘTA RODZINA
Monika i Łukasz Kamińscy – mieszkańcy Zamościa, małżeństwo z 12-letnim stażem, rodzice Julii i Maksymiliana.
Absolwenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zawodowo realizują się w branży informatycznej oraz fotograficzno-filmowej. Zaangażowani w różne dzieła charytatywne wierzą, że te największe wciąż jeszcze przed nimi. Inicjatorzy projektu „parafialny crossbooking” w parafii pw. Świętego Brata Alberta w Zamościu.
Mówią: „To będzie nasz debiut w Orszaku Trzech Króli. Tym bardziej więc odczuwamy to niezwykłe wyróżnienie i wagę roli, jak została nam powierzona. Oczywiście towarzyszą nam uczucia trwogi i zaskoczenia, chwilami wątpliwości, czy aby na pewno my… Wiemy jednak, że wszystkie wielkie rzeczy, jakie w naszym pięknym mieście wydarzyły się na Chwałę Bożą, działy się za Jego przyczyną i z Jego Błogosławieństwem. Wierzymy, że tak będzie i tym razem. Ufamy, że IV Orszak Trzech Króli, który wyruszy 6 stycznia, przyniesie dobre owoce, które towarzyszyć będą nam wszystkim przez każdy kolejny dzień 2018 roku."

 

2 komentarzy

  • Artur
    Artur niedziela, 31 grudzień 2017 20:51 Link do komentarza

    Rycerz Columba ? Co to jest ???

  • krzyżowiec
    krzyżowiec poniedziałek, 01 styczeń 2018 19:00 Link do komentarza

    podajcie jeszcze numer konta i pin do karty, chore towarzystwo

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us