Reklama

Narodowe Święto Niepodległości w Zamościu [ZDJĘCIA]

Uroczystości odbyły się tradycyjnie na płycie Rynku Wielkiego, foto: Paweł Nowak Uroczystości odbyły się tradycyjnie na płycie Rynku Wielkiego, foto: Paweł Nowak

Zamość uczcił 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości odbyły się tradycyjnie na płycie Rynku Wielkiego. W programie był ceremoniał wojskowy, wystąpienie prezydenta Zamościa oraz apel pamięci i salwa honorowa.

Uczestnicy złożyli symboliczne róże i wiązanki kwiatów przy tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu marszałka Józefa Piłsudskiego. Manifestację zakończyła defilada z udziałem żołnierzy, służb mundurowych, pocztów sztandarowych oraz Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała władzę zwierzchnią nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Polska po 123 latach zaborów wróciła na mapę Europy. Oficjalnie Święto Niepodległości ustanowiono w 1937 roku i obowiązywało tylko do początku II wojny światowej. W 1945 zostało zniesione. Po przeprowadzeniu transformacji ustrojowej w 1989 roku - Narodowej Święto Niepodległości zostało przywrócone.

Poniżej zdjęcia z dzisiejszych obchodów w Zamościu (Fot. Paweł Nowak).

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us