Reklama

Rodzice zastępczy poszukiwani

Rodzice zastępczy poszukiwani, potrzeby są coraz większe, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe) Rodzice zastępczy poszukiwani, potrzeby są coraz większe, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe)

Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu poszukuje kandydatów na rodziców zastępczych. - Jest duże zapotrzebowanie pośród małoletnich dzieci na nowy, kochający dom - informuje placówka.

Chodzi przede wszystkim o osoby, które z dziećmi przybywającymi w placówkach opiekuńczych nie są spokrewnione. Poszukiwane są głównie rodziny zastępcze zawodowe i zawodowe pełniące funkcje pogotowia rodzinnego tzn. przyjmujące dzieci w trybie interwencyjnym, na okres kilku tygodni bądź miesięcy.

Co ważne, pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.  Szczegółowe kryteria dotyczące rodzin precyzuje ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Istnieje także funkcja rodzin zastępczych spokrewnionych, które stanowią dziadkowie bądź rodzeństwo dziecka. Decyzję o umieszczeniu dziecka w takiej rodzinie wydaje Sąd Rodzinny w przypadkach gdy rodzice nie są w stanie sprawować w sposób bezpośredni opieki nad dzieckiem. Rodziny te obowiązują mniej rygorystyczne kryteria weryfikacji.

W rodzinach zastępczych zawodowych umieszczane są dzieci do 10 roku życia.
- W czasie funkcjonowania Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu w pogotowiach umieszczane były dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie da się określić konkretnej liczby dzieci potrzebującej rodziny zastępczej, ze względu na dynamikę i trudności z jakimi borykają się rodziny biologiczne na terenie miasta Zamość. Z roku na rok te potrzeby są coraz większe - informują pracownicy OPZiWR.

Osoby, które chciałby stworzyć rodzinę zastępczą muszą odbyć rozmowę z pracownikami OPZiWR, przejść badania psychologiczno-pedagogiczne, a następnie szkolenie przygotowujące.

Jak informuje placówka, rodzicielstwo zastępcze zawodowe jest swoistym stylem życia łączącym w sobie możliwość realizacji potrzeby pomagania innym z pracą zarobkową. Rodziny otrzymują wynagrodzenie. Dodatkowo na każde z przyjętych dzieci wypłacane jest comiesięczne świadczenie w wysokości 1 tys zł oraz świadczenie wychowawcze 500+. Poza tym rodzina zastępcza może korzystać ze wsparcia psychologicznego, pedagogicznego, radcy prawnego i na stałe objęta jest wsparciem koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodzin zastępczych powinny zgłaszać się do Organizatora Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Zamościu przy ul. Bolesława Prusa 2, bądź telefonicznie pod numerem 84 627 07 73.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us