Reklama

Część mieszkańców Zamościa chce likwidacji Straży Miejskiej

 Projekt uchwały w sprawie likwidacji zamojskiej Straży Miejskiej trafi pod obrady Rady Miasta, fot. Szymon Łyciuk (archiwum ezamosc.pl) Projekt uchwały w sprawie likwidacji zamojskiej Straży Miejskiej trafi pod obrady Rady Miasta, fot. Szymon Łyciuk (archiwum ezamosc.pl)

500 mieszkańców Zamościa podpisało się pod inicjatywą uchwałodawczą w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Inicjator akcji twierdzi m.in., że straż zbyt wiele kosztuje i nie spełnia swojej roli.

Mieszkańcy przygotowali projekt obywatelskiej uchwały w tej sprawie. Zebrano pod nim 500 podpisów, wymaganych do złożenia uchwały.

- Straż Miejska nie spełnia swej roli, reperuje budżet miasta mandatami, zamiast dbać o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców Zamościa. Strażnicy powinni być widoczni w momencie zagrożenia a nie kosztem mieszkańców poprawiać statystyki. Ścigają zwykłych obywateli za wypicie piwa w parku, za przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych niezależnie od tego, czy takie zachowanie stwarza zagrożenie drogowe, czy nie, ścigają starsze osoby sprzedające warzywa na rynku zamiast walczyć z przestępczością i chuligaństwem. Bardzo łatwo wypisują mandaty, na których zapłacenie przeciętny obywatel musi pracować kilka dnia - powiedział nam Rafał Wszoła, inicjator akcji.

- Mądry funkcjonariusz nie powinien sztywno trzymać się przepisów, bo mamy absurdalne prawo. Mądry funkcjonariusz powinien umieć sam oceniać i reagować w sytuacji realnego zagrożenia dla mieszkańców a nie bezmyślnie przestrzegać regulaminu - dodaje Wszoła.

Organizatorzy akcji przekonują, że bardzo dużo samorządów radzi sobie z utrzymaniem porządku bez Straży Miejskiej. Twierdzą, że formacja zbyt wiele kosztuje.

- Te 1 mln 854 tys. zł, które wydajemy rocznie na funkcjonowanie tej formacji, to ogromne obciążenie dla budżetu. To są pieniądze nas wszystkich i można je spożytkować na inne cele, musimy je szanować. Dlatego uważam, że utrzymywanie w naszym mieście takiej służby jak Straż Miejska jest niepotrzebne - mówi Wszoła.

Projekt uchwały w sprawie likwidacji zamojskiej Straży Miejskiej trafi pod obrady Rady Miasta na najbliższej, wrześniowej sesji. Wcześniej będzie przedmiotem obrad Komisji Samorządu i Porządku Publicznego oraz Komisji Budżetu, Infrastruktury i Mienia Komunalnego.

Straż Miejska w Zamościu w ubiegłym roku świętowała 25-lecie istnienia. W formacji zatrudnionych jest około 30 osób, w tym operatorzy miejskiego monitoringu.

17 komentarzy

 • luciano
  luciano wtorek, 12 wrzesień 2017 12:30 Link do komentarza

  Pan Wszoła ...hm niezły przekret z tego Pana

 • Kinia
  Kinia wtorek, 12 wrzesień 2017 13:45 Link do komentarza

  Popieram Tego pana. Tylko się odbijają. Nic nie robią żeby było lepiej. Chodzą w tych mundurach i się wyłączają jacy to oni ważni. Śmiechu warte!

 • mistrz
  mistrz wtorek, 12 wrzesień 2017 13:58 Link do komentarza

  Do Kinia: "Chodzą w tych mundurach i się WYŁĄCZAJĄ jacy to oni ważni." eeeee, możesz to przetłumaczyć???

 • janek
  janek wtorek, 12 wrzesień 2017 17:44 Link do komentarza

  TO może niech pan Wszoła pije piwo w ogródku piwnym i sprząta odchody po swoim psie jak z nim chodzi na spacer.Gdy ktoś cię bije to na patrol policji będziesz czekać godzinę ....bo akurat obrabiają mandaty na starówce za parkowanie bądź obsługują Panią Krysię gdzie jej piesek zasrał chodnik. Od tego SM jest i niech sobie będzie. Ważne że fotoradarów nie mają;)

 • miki
  miki wtorek, 12 wrzesień 2017 19:00 Link do komentarza

  W mojej ocenie to SM zaostrzyła swoje działania w ostatnim okresie. Nasuwa się przypuszczenie, że na polecenie obecnego prezydenta Zamościa p. Wnuka. Zdaje się, że likwidacja SM to był jeden z jego pomysłów. Chyba jednak zauważył, że to może być niezły dochód do kasy miasta.

 • To nie ja
  To nie ja wtorek, 12 wrzesień 2017 19:07 Link do komentarza

  Po co szanowna redakcja pisze o pomysłach jakiegoś starówkowego menela które i tak nie mają szansy być zrealizowane? Robicie polityczną propagande przeciwko prezydentowi. Wybory sie zbliżają? Szkoda bo szanowałem ten portal.

 • czytelnik
  czytelnik wtorek, 12 wrzesień 2017 21:37 Link do komentarza

  pod pomysłem jak Pan to piszę "jakiegoś starówkowego menela" (jak można mówić o szacunku obrażając drugiego człowieka w taki sposób?) podpisało się 500 mieszkańców miasta, to już chyba nie jest akcja jednego człowieka a dużej grupy osób, którzy najwyraźniej mają odmienne od Pana poglądy. Z wyrazami szacunku, czytelnik portalu i przeciwnik likwidacji straży :)

 • to malo wiarygodne 500
  to malo wiarygodne 500 wtorek, 12 wrzesień 2017 22:04 Link do komentarza

  500 mieszkancow? he he sprawdzilbym ilu sposrod tych 500 dostalo mandaty od strazy miejskiej

 • misek
  misek wtorek, 12 wrzesień 2017 22:29 Link do komentarza

  500? Spokojnie można zebrać 5000, a nawet więcej.
  Można się jeszcze podpisać???
  Ja jestem za, a nawet przeciw (przeciw straży miejskie oczywiście) :)

 • rowerzysta
  rowerzysta wtorek, 12 wrzesień 2017 22:38 Link do komentarza

  Coś musi być na rzeczy z tym Wnukiem. Za Zamoyskiego nie było problemów. Jeździłem na rowerze po całym mieście z dzieckiem, wiele razy ich mijałem i nic mi nie mówili. Nawet kiedyś chwilę pogadali, że taki mały i dobrze jeździ.
  Teraz podobno lepiej spiep... na sam ich widok. Kumpel mi mówił, że dostał mandat to się ścieżka rowerowa skończyła, a on pojechał dalej chodnikiem.

 • i nie jestem strażnikiem
  i nie jestem strażnikiem wtorek, 12 wrzesień 2017 23:20 Link do komentarza

  Jak nie będzie SM to kilka paragrafów będzie martwych np. zasyfione przez psy trawniki itp. Mandaty przecież dają zgodnie z prawem, więc może zmienić kodeks wykroczeń bo raczej to się ludziom nie podoba, a nie likwidować SM.

 • antyWnuk
  antyWnuk środa, 13 wrzesień 2017 00:36 Link do komentarza

  Straż miejska podlega prezydentowi i doi mieszkańców tak jak on im każe. To jasne, że są potrzebni ale chodzi o szczegóły i sposób działania, a to tylko broszka przełożonych.

 • do misek
  do misek środa, 13 wrzesień 2017 09:14 Link do komentarza

  tez dostales mandat od strazy miejskiej?

 • zorientowany
  zorientowany środa, 13 wrzesień 2017 09:24 Link do komentarza

  Wnuk to typowy Pisior. Kiedy wszyscy mówią, że nie ma racji to on i tak broni swoich. Ciekawy artykuł jest tutaj http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/85139/bezduszny-wnuk.html

 • STYX
  STYX środa, 13 wrzesień 2017 14:53 Link do komentarza

  STRAŻ MIEJSKA MUSI BYĆ. TYCH 500 OSÓB NIEKONIECZNIE.

 • ciekawski
  ciekawski środa, 13 wrzesień 2017 16:54 Link do komentarza

  musi być bo? wymieniaj w punktach!

 • Krsowian
  Krsowian piątek, 15 wrzesień 2017 18:54 Link do komentarza

  Jestem za likwidacją Straży Miejskiej w Hrubieszowie i Zamościu jeśli nie potrzebny był Zakład Energetyczny w Hrubieszowie to tym bardziej nie potrzeba tak formacja w Hrubieszowie a w Zamościu skoro jest taka inicjatywa to podpisuję ją oba rękoma

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us