Reklama
Reklama

Zamość: Elektryczny trójkołowiec najciekawszym wynalazkiem młodych architektów

foto: ZSP nr 3 Zamość foto: ZSP nr 3 Zamość
Elektryczny trójkołowiec zdobył pierwsze miejsce w konkursie dla uczniów szkół ponadpodstawowych "Architekt innowacji 2023”. Autorami zwycięskiego projektu są Sebastian Popielewski i Szymon Turek - uczniowie zamojskiego "Elektryka". Ich opiekunem był Grzegorz Swatowski.

Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 im. J. Piłsudskiego w Zamościu. Była to już druga edycja przedsięwzięcia.

Komisja główną nagrodę przyznała konstruktorom elektrycznego trójkołowca. Pojazd - w założeniu autorów - ma być tanim, szybkim a przede wszystkim ekologicznym środkiem transportu po mieście. Ułatwia przemieszczanie się osobom mającym problemy ze zdrowiem np. astmą, czy problemami z równowagą. Ma również ułatwić transport osób niepełnosprawnych.

Wynalazek zawiera wygodny układ kierowniczy z przekładnią ułatwiający sterowanie pojazdem, jest wyposażony w półautomatyczną 3-stopniową skrzynię biegów umożliwiającą "żwawą jazdę".

Drugie miejsce przypadło ex aequo uczniom z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu za wyorywacz dwurzędowy do pędów truskawek i samojezdną ścinarkę do fasoli. Na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie z Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Tomaszowie Lubelskim, którzy zaprojektowali inteligentny system zarządzania i sterowania urządzeniami.

Wyróżnienie otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, skonstruowali drona badającego powietrze atmosferyczne.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 16 czerwca na gali w Urzędzie Patentowym RP w Warszawie.

foto: ZSP nr 3 Zamość

1 komentarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Narzędzia

Follow Us

Reklama

ezamosc.pl

Polecamy

Sekcje