Medalowy koniec roku ORKI Zamość

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Dla pływaków(sportowców, nie tylko zamojskich był to bardzo trudny rok. Wiosenna przerwa w treningach, startach kontrolnych, forma podtrzymywana ,, na sucho” w domowych warunkach…później utrudnienia w realizacji treningów na pływalniach(ograniczenie do 4 osób na torze), odwołanie większości ważniejszych zawodów z Letnimi Mistrzostwami Polski włącznie…Wszystko to złożyło się na to, że wielu pływaków nie przetrwało tej próby. Ci, którzy wrócili do ,,normalnego” trenowania zobaczyli w końcu cel swojej ciężkiej pracy w postaci jesiennej edycji zawodów Grand Prix-Puchar Polski (Oświęcim, Łódź, Poznań) i zaplanowanych na grudzień Zimowych Mistrzostwach Polski. Wszystkie zawody odbywały się według zaleceń i z przestrzeganiem obostrzeń związanych z pandemią. Największym wyzwaniem dla PZP i organizatorów poszczególnych zawodów były ograniczenia ilościowe zawodników( początkowo do 250 a później do 150 uczestników) kiedy w zawodach GP startowało niekiedy 900 zawodników a w MP ( w zależności od kategorii wiekowej) od 400 do 1000 zawodników.

Na pierwsze od 1,5 roku Mistrzostwa Polski, zamojskie 16 letnie pływaczki musiały (z wielką radością) przebyć daleką drogę do Gliwic. Do zawodów zgłosiło się 306 zawodników(135 dziewcząt i 171 chłopców) co wymusiło na organizatorach podział zarówno porannych eliminacji jak i wieczornych finałów na bloki (z przerwą pomiędzy na dezynfekcję) tak aby jednorazowa ilość startujących nie przekraczała 150. W Gliwicach w dniach 11-13 grudnia startowały Julia Bednarz, Julia Malinoś, Zuzanna Sioma i Katarzyna Szuper. Każda z dziewcząt podczas 3 dni eliminacji mogła startować w 5 konkurencjach lecz nie więcej niż w dwóch dziennie i sztafecie.

Najlepiej z zamojskiej ekipy spisała się Julia Bednarz. Julia wywalczyła dwa brązowe medale w konkurencjach, które wymagają nie tylko wytrzymałości i szybkości ale przede wszystkim wszechstronności stylowej-200 i 400 m stylem zmiennym. Na 400 zmiennym, w eliminacjach Julka z czasem 5:01.84 zajęła 1 miejsce a w finale poprawiając czas na 4:57.19 wywalczyła medal brązowy. Na 200 m stylem zmiennym w eliminacjach z czasem 2:23.55 uplasowała się na miejscu 4 a w finale poprawiając czas na 2:20.82 przesunęła się o jedno miejsce do góry i wywalczyła swój drugi brązowy medal! Julia Bednarz po eliminacjach awansowała jeszcze do finału A na 200 m stylem klasycznym, w którym ostatecznie po zaciętej walce z czasem 2:28.32 zajęła 5 miejsce. Wystąpiła też w finałowej serii na 800 m stylem dowolnym, w której z czasem 9:12.68 wywalczyła również miejsce 5.

Zuzanna Sioma, która co potwierdziła już wcześniej na wielu zawodach, wyrosła na czołową grzbiecistkę nie tylko zamojskiego klubu ale polskich juniorek. Zuzanna pływała w finałach A(walka o miejsca 1-8) na wszystkich dystansach -50,100 i 200 m stylem grzbietowym. Na 200 m grzbietem zajęła 5 miejsce-2:17.80. Wyścig na 50 m stylem grzbietowym przejdzie do historii klubu, ponieważ Zuzanna Sioma nie tylko wywalczyła 5 miejsce na Mistrzostwach Polski, czasem 29,53 ustanowiła rekord klubu i została pierwszą w historii zamojską pływaczką, która złamała barierę 30 sekund! Na 100 m stylem grzbietowym zawodniczka z Zamościa zajęła miejsce 6-1:04.47. Z.Sioma ścigała się jeszcze w jednym, finałowym wyścigu na 200 m stylem zmiennym z Julią Bednarz. W wyścigu tym po trzech stylach (delfin, grzbiet, żaba) a przed ostatnią 50-ką kraulem zamojskie pływaczki znajdowały się na pierwszych dwóch pozycjach. Ostatecznie Bednarz zakończyła z brązowym medalem a Sioma z czasem 2:22.97 uplasowała się na miejscu 6.

Kataryna Szuper awansowała do finału B (walka o miejsca 8-16) na 50 m stylem grzbietowym, gdzie z czasem życiowym 30.02 zajęła 3 miejsce. W finale B na 50 kraulem z czasem 27.49 zajęła miejsce 6. Na 200 m stylem dowolnym w finale B ponownie uplasowała się na 6 miejscu-2:11.05 a na dystansie 100 m stylem zmiennym- w finale B wywalczyła miejsce 2 z czasem 1:06.98.

Julia Malinoś wywalczyła 5 miejsce w finale B na 50 m stylem dowolnym-27.39 a w finale B na 100 m stylem dowolnym Julka z czasem 59.39 wywalczyła miejsce 2.

Dziewczęta trzykrotnie stoczyły walkę o medale w wyścigach sztafetowych, pierwszego dnia 4x200 m stylem dowolnym gdzie wywalczyły miejsce 6, czas 8:40,31. Drugiego dnia w wieczornych finałach po zaciętej walce w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym musiały zadowolić się miejscem 4, czas 3:58.05. Ostatniego wieczoru podczas finałów zawodniczki nabrały wielkiego apetytu na medal w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym. Niestety ta ogromna chęć zdobycia medalu zaowocowała popełnieniem minimalnego błędu podczas 3 zmiany (styl motylkowy-styl dowolny), sędziowie dopatrzyli się minimalnego falstartu-0,05 sekundy i choć wcześniej zapewniali, że dyskwalifikacji nie będzie ostatecznie zdyskwalifikowali sztafetę Orki Zamość.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

1 komentarz

  • ech
    ech sobota, 19 grudzień 2020 14:02 Link do komentarza

    a gdzie reszta pływaków (pływaczek) z Orki? ma covida i siedzi w domu?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us