Queer futbol w Zamościu

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Klub Sportowy Chrząszczyki, Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie, Fotografie Katarzynki oraz Queer Tour zapraszają na amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ pod nazwą „Queer Futbol”. Zawody odbędą się w sobotę (10 października) w Zamościu. Organizowane są w ramach międzynarodowej kampanii Football People Action Weeks 2020 dzięki wsparciu finansowemu FARE network.

Dlaczego turniej pod hasłem Queer Futbol?

"Piłka nożna w Polsce jest uważana za męską dyscypliną sportową a osoby, które nie mieszczą się w funkcjonującej w naszej kulturze definicji męskości nie mają w niej miejsca. Kobiety, osoby homo, bi i transpłciowe doświadczają tego wykluczenia na różne sposoby: może to być przemoc fizyczna i werbalna albo niewidzialność, bycie ignorowaną (np. przez instytucje i kluby sportowe). W Polsce debata o homofobii i transfobii w piłce nożnej jeszcze się na dobre nie zaczęła. Temat orientacji seksualnej wśród piłkarzy i piłkarek rzadko kiedy cieszy się zainteresowaniem mediów, a kiedy się dzieje zjawisko jest opisany z punktu widzenia cis-mężczyzn. Panuje bowiem błędne przekonanie, że homofobia w kobiecej piłce nożnej nie ma ponieważ bywają wyoutowane zawodniczki jak np. kapitanka reprezentacji USA Megan Rapinoe. W rzeczywistości sytuacja jest inna: homofobia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć doświadczamy ją bardzo różnie. " - informują organizatorzy.

"Organizując wydarzenie pod hasłem Queer Futbol w mieście, którego terytorium otoczone jest przez tz. "strefę wolnę od LGBT” (Powiat Zamojski) chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie osoby homo, biseksualne oraz transpłciowe aktywne w piłce nożnej (zawodniczki i zawodnicy, ale także osoby kibicujące) będą mogły czuć się w pełni akceptowane i widzialne, niezależnie od orientacji, czy tożsamości seksualnej. Chcemy stworzyć okazję do rozmowy, budzić zainteresowanie, "obudzić" środowisko, uruchomić debatę o homo-les-bi-transfobii w piłce nożnej." -wyjaśniają. 

Turniej odbędzie się w hali sportowej OSiR Zamość, przy ul. Królowej Jadwigi 8, w sobotę 10 października w godzinach 14:00 -16:30.

Po turnieju organizatorzy zapraszają na imprezę w HOLI Design & Cafe. W Holi od 17:30 odbędzie się spotkanie z inicjatywą Queer Tour, Unipride, wręczenie nagród, pokaz filmu "Artykuł osiemnasty" Aktywisty Barta Staszewskiego, potańcówka przy dobrej muzyce i twórczością "Fotografie Katarzynki" w tle – pokazem przeróżnych fotografii. Wstęp na obu wydarzeniach jest wolny.

3 komentarzy

 • AW
  AW środa, 07 październik 2020 05:44 Link do komentarza

  Już te kłamstwa i tutaj ? Obrzydliwe

 • andrew
  andrew środa, 07 październik 2020 08:24 Link do komentarza

  Co to za bełkot jest? Masakra. Pozdrawiam.

 • bezsensu
  bezsensu środa, 07 październik 2020 12:09 Link do komentarza

  chyba chodzi o to ze geje i lesbijki grają innymi nogami i musza zakładać tęczę zeby kazdy wiedzial o tym, a ten co ma stac na bramce ma widzieć ze na niego idzie innej orientacji i ma puszczać gole, zeby mogli w ogóle coś strzelić, taka idea sportu jest bez sensu, kogo interesuje jakiej jest orientacji czy wyznania, ma grac a nie afiszowac sie kim jest, ja tam nie wnikam czy taki Ronaldo lub Messi jest gejem czy lesbijką, grają dobrze i to sie liczy

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us