35 medali Orki

251 zawodniczek i zawodników z 19 klubów z całej Polski wzięło udział XIII zawodach pływackich o "Puchar Roztocza". Impreza odbyła się w dniach 21-22 kwietnia w zamojskiej pływalni. Coroczne zawody organizowane są przez OSiR i Orkę Zamość.

W Zamościu gościliśmy pływaków z Ryk, Kozienic, Bełchatowa, Świdnika, Międzyrzeca Podlaskiego, Lublina, Torunia, Chełma, Biłgoraja, Bochni, Kraśnika, Białej Podlaskiej, Puław, Krasnegostawu, Warszawy a także Kowla.

Zawodnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: 11 lat i młodsi, 12-13 lat, 14 lat i starsi. Każdy z zawodników ma prawo startu w 4 konkurencjach: 50, 100 i 200 metrów jednym wybranym stylem i 100 metrów stylem zmiennym. W klasyfikacji medalowej Orka uplasowała się na miejscu 3 z 35 zdobytymi medalami: 11 złotych, 13 srebrnych i 11 brązowych. Zwyciężył klub Polna Warszawa-40 medali przed Falą Kraśnik 37 medali.

W poszczególnych konkurencjach z zamojskiego klubu na podium stawali: Natalia Hauzner (11 lat)-2 na 50 m stylem motylkowym 43,29 , Aleksandra Poździk(12 lat)-3 na 50 motylkiem 36,39, Zuzanna Sioma(14)-2 na 50 motylkiem 31.94, 50 m stylem grzbietowym zdecydowanie wygrał Mateusz Łukaszczyk(18 lat)-27.38, Emilka Ulanicka(10 lat) zdobyła brązowy medal na 50 m stylem klasycznym 50,61, podobnie w kategorii wyższej- Julia Poździk (13 lat) 41.33, w kategorii najstarszej 2 była Julia Bednarz(14)-35.13 a trzecia Klaudia Malec(14) 36.07, pierwsze dwa miejsca na podium zajęły dwie zawodniczki Orki na 50 m stylem dowolnym , 1- Julia Malinoś 27.40(14 lat)-nowy Rekord Klubu,2- Katarzyna Szuper (14 lat)27.67, srebrny medal na 50 m stylem dowolnym wywalczył również Jakub Rymarz(13 lat)-29.26, a brązowy w kategorii starszej Rafał Chyrchała(16 lat)-25.73. Na dystansach 200 metrowych medale zdobyli: 200 motylkiem srebrny Natalia Hauzner-3:51.06, brązowy Aleksandra Poździk-3:13.94 i złoty Zuzanna Sioma-2:51.00, 200 m stylem grzbietowym ponowienie dając żadnych szans rywalom wygrał Mateusz Łukaszczyk-2:14.20, srebrny medal na 200 m stylem klasycznym wywalczyła Emilia Ulanicka(10 lat)-3:52.28 a brązowy Kasjana Wyłupek(11 lat)-3:52.65, w najstarszej kategorii ponownie triumfowała zawodniczka Olimpii Lublin Barbara Adamek-2:43.63 przed Julią Bednarz(Orka)-2:44.36 i Klaudią Malec(Orka) 2:45.19. Wyścig na 200 m stylem dowolnym zdominowały 2 zawodniczki Orki, które stoczyły wspaniałą zaciętą walkę do ostatniego metra. Minimalnie lepsza na finiszu okazała się Julia Malinoś(14) 2:09.73, tuż za nią dopłynęła Katarzyna Szuper (14)-2:09.80 a 3 na mecie zameldowała się zawodniczka Polnej Warszawa Maria Adamska(15 lat)-2:16.81. Na tym samym dystansie wśród 12 i 13 letnich zawodników medal brązowy zdobył Jakub Rymarz-2:22.94 a w najstarszej kategorii srebro wywalczył Rafał Chyrchała-2:04.16.

Drugi dzień zawodów rozpoczął się od wyścigów na 100 motylkiem: Natalia Hauzner wywalczyła srebrny medal-1:45.20, Aleksandra Poździk-1:21.40 medal brązowy a Zuzanna Sioma swój drugi złoty medal -1:11.07. Na 100 m stylem grzbietowym swój trzeci medal złoty wywalczył Mateusz Łukaszczyk-1:00.24. 100 m stylem klasycznym, po zaciętej walce wygrała Julia Bednarz(Orka)-1:15.87 przed Barbarą Adamek-1:16,72 (Olimpia) i Klaudią Malec-1:19.16(Orka). Setkę stylem dowolnym dziewcząt w najstarszej kategorii wiekowej ponownie zdominowały dwie zawodniczki Orki-złoty medal z kolejnym już Rekordem Klubu wywalczyła Julia Malinoś 0:59.49 przed Katarzyną Szuper 1:01.06. Ostatnią konkurencją zawodów były wyścigi na dystansie 100 m stylem zmiennym dziewcząt i chłopców we wszystkich kategoriach wiekowych. Startowali tu wszyscy zgłoszeni zawodnicy więc była to zdecydowanie najdłuższa konkurencja zawodów. Zarówno u dziewcząt jak i u chłopców rozegrano po 20 serii. Najlepiej zawodniczki i zawodnicy Orki spisali się w najstarszej kategorii wiekowej gdzie wśród dziewcząt wygrała Katarzyna Szuper-1:09.11 przed Julią Bednarz-1:09.86, na czwartej pozycji uplasowała się Klaudia Malec-1:11.55, na piątej Julia Malinoś-1:12.29. W tej kategorii wiekowej wystartowało 29 dziewcząt. Wśród panów po raz 4 zwyciężył Mateusz Łukaszczyk-1:00.96-sklasyfikowanych zostało 36 pływaków.

Medale za trzy starty-50,100 i 200m w każdym stylu otrzymali zawodnicy z największą liczbą punktów. W klasyfikacji najlepszych delfinistek w kategorii najmłodszej srebrny medal zdobyła Natalia Hauzner, w kategorii 12-13 lat brązowy wywalczyła Aleksandra Poździk a w najstarszej złoty medal odebrała Zuzanna Sioma. Zdecydowanie najlepszym grzbiecistą w najstarszej kategorii wiekowej został Mateusz Łukaszczyk. Wśród najlepszych żabkarek na trzecim miejscu z medalem brązowym uplasowała się rok młodsza od rywalek Emilia Ulanicka(kat.11 lat i młodsi) a kategorię najstarszą wygrała Julia Bednarz(Orka)-1644 pkt., przed Barbarą Adamek z Olimpii-1634 pkt. i Klaudią Malec(Orka)-1528 pkt. Dwie zawodniczki Orki stanęły również na najwyższych stopniach podium w stylu dowolnym: 1 miejsce Julia Malinoś-1858 pkt. i to jej przypadł tytuł najlepszej kraulistki, 2 miejsce Katarzyna Szuper-1792 pkt., 3 miejsce Wilgocka Wiktoria z Lidera Chełm-1567 pkt. Wśród panów na trzecim miejscu w kategorii 12-13 lat uplasował się Jakub Rymarz, podobnie jak w kategorii najstarszej Rafał Chyrchała.

W klasyfikacji o tytułowy Puchar Roztocza (punktacja za wszystkie 4 starty) tylko w najstarszej kategorii wiekowej w rywalizacji dziewcząt zawodniczkom Orki udało się stanąć na podium. Uczyniły to jednak w sposób spektakularny zajmując całe podium. O poziomie rywalizacji i zażartości walki świadczyć mogą końcowe wyniki punktowe. Pierwsza w tej klasyfikacji pływająca podczas zawodów stylem dowolnym(kraul) Katarzyna Szuper zgromadziła 2343 pkt. i wyprzedziła drugą, również pływającą kraulem Julię Malinoś tylko o 4 pkt.-2339. Trzecia z kolei zawodniczka Orki pływająca stylem klasycznym(żabka) Julia Bednarz uzyskała 2177 pkt.

W każdej konkurencji dekorowanych było trzech najlepszych pływaków i pływaczek w każdej kategorii wiekowej(okolicznościowe dyplomy), dla najlepszych 3 specjalistów w każdym stylu, w każdej kategorii wiekowej wśród dziewcząt i chłopców okolicznościowe, specjalnie na tę okazję odlewane medale a dla zwycięzców w klasyfikacji generalnej okazałe puchary i atrakcyjne nagrody rzeczowe. Puchar za najdłuższą przebytą drogę na zawody powędrował w tym roku do Torunia. Podczas zawodów dodatkową atrakcją dla zawodników było losowanie nagród, którego dokonywali wszyscy trenerzy, prezesi i obecni goście. W tym roku zawody wspierali: PGE Dystrybucja S.A . Oddział w Zamościu i Sklep Sportowy Rekord w DT Hetman.