Reklama
Reklama

Zwierzyniec: Rocznica likwidacji obozu przesiedleńczego

Uroczystości odbywają przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, foto: archiwum Uroczystości odbywają przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, foto: archiwum

W Zwierzyńcu trwają obchody upamiętniające 74. rocznicę rozpoczęcia likwidacji obozu przesiedleńczego. 13 sierpnia 1943 roku, odszedł ostatni transport z obozu.

Niemiecki obóz w Zwierzyńcu powstał początkowo dla jeńców francuskich. Później został przekształcony w obóz przejściowy dla pacyfikowanej i wysiedlanej ludności Zamojszczyzny.  Hitlerowcy dokonywali tu selekcji – część więźniów trafiała do pracy przymusowej w Niemczech i Austrii, część do obozów koncentracyjnych, a część dzieci - do germanizacji w niemieckich rodzinach.

Szacuje się, że Niemcy osadzili tam około 26 tys ludzi, w tym 7 tys. dzieci, z których ponad 200 zmarło w wyniku tortur i nieludzkich warunków. W ratowaniu dzieci z tego obozu osobiście zaangażował się Jan Zamoyski i jego żona Róża. Małżeństwo uratowało około 460 maluchów.

Uroczystości odbywają przy pomniku Dzieci Zamojszczyzny, który stoi w miejscu, gdzie mieścił się obóz przesiedleńczy. Po okolicznościowych przemówieniach zostaną wręczone odznaczenia za kultywowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach wojennych, a pod pomnikiem zostaną złożone wieńce i wiązanki kwiatów.

Niedzielną uroczystość zakończy msza w intencji pomordowanych Dzieci Zamojszczyzny.

1 komentarz

  • reporter.horynieczdroj.pl
    reporter.horynieczdroj.pl czwartek, 17 sierpień 2017 09:47 Link do komentarza

    Więcej informacji na temat tych uroczystości pod stroną reporter.horynieczdrój.pl tam artykuł dotyczący Zwierzyńca oraz fografie z tych uroczystości .,które miały miejsce 13.08.2017 roku

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us