Reklama
Reklama

Szczebrzeszyn: Wielki pożat traw. Paliło się 150 ha

foto: zamosc.tv, materiał nadesłany foto: zamosc.tv, materiał nadesłany

Pożar suchych traw w Szczebrzeszynie wybuchł wczoraj koło godz. 15. Do gaszenia pożaru najpierw skierowano zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej ze Szczebrzeszyna oraz pobliskie ochotnicze straże pożarne.

- Po dojeździe zastępów stwierdzono ze palą się suche trawy i trzciny na podmokłym i grząskim terenie – brak możliwości wjazdu pojazdów pożarniczych. Strażacy podjęli działania gaśnicze z wykorzystaniem tłumic. Z uwagi na porywisty wiatr oraz uwarunkowania terenowe skierowano kolejne zastępy straży pożarnych z sąsiednich gmin. Pożar rozprzestrzeniał się w kierunku miejscowości Niedzieliska i Brody Duże. Dynamiczny rozwój sytuacji pożarowej potęgowany przez podmuchy wiatru, powodował konieczność przegrupowywania ratowników prowadzących działania, by w konsekwencji skupić się na froncie pożaru od strony Bodaczowa, gdzie zagrożone były pobliskie zabudowania. Wykorzystując cieki wodne utworzono punkty czerpania wody, którą następnie podawano na front pożaru i zagrożone budynki. - relacjonuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków. 

Spaleniu uległo ok. 150 ha suchych traw i nieużytków. W działaniach trwających niespełna 7 godzin wzięło udział 5 zastępów z PSP ze Szczebrzeszyna i Zamościa oraz 15 zastępów OSP z okolicznych miejscowości. Łącznie działania prowadziło ponad 100 ratowników.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Przyczyny i okoliczności tego pożaru ustala Policja.

- W tym wypadku obyło się bez strat materialnych. Niemniej jednak do strat należy zaliczyć: zużyte paliwo, zużyty sprzęt, wylana woda. Kolejną dość istotną kwestia w ostatnim czasie to zagrożenie powodowane przez pandemię koronawirusa. Niestety podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych trudno mówić o zachowaniu stosownych odległości, czy izolacji. - dodaje rzecznik.

Od początku 2020 roku wystąpiło już 166 pożarów suchych traw, trzcin i nieużytków.

1 komentarz

  • henryk
    henryk sobota, 04 kwiecień 2020 08:55 Link do komentarza

    Do strat należy też dodać zwierzęta i ptactwo, które zginęło w pożarze. Apel do policji: odszukajcie tych podpalaczy i niech zostaną jak najsurowiej ukarani.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us