Spis próbny w gminie Skierbieszów

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

W szesnastu gminach w całej Polsce przeprowadzony będzie drugi spis próbny przed Narodowym Spisem Powszechnym w 2021 roku. Spis próbny na Lubelszczyźnie odbędzie się w gminie Skierbieszów w powiecie zamojskim. Ze względu na pandemię koronawirusa w Polsce akcja przeprowadzona zostanie przez Internet i przy pomocy rachmistrzów telefonicznych.

Już od 1 kwietnia, na stronie https://spis.gov.pl, dostępny jest formularz, który każdy mieszkaniec gminy może wypełnić samodzielnie. Logowanie do aplikacji jest intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego, mającego połączenie z Internetem.

Drugi sposób to wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego, który pomoże mieszkańcowi gminy wypełnić formularz spisowy. Można również skontaktować się z rachmistrzem spisowym pod numerem telefonu 22 279 99 99 wew. 8 i w ten sposób wypełnić obowiązek spisowy.

Zakres informacji zbieranych w spisie:
Stan i charakterystyka demograficzna ludności (płeć , wiek, stan cywilny),
Edukacja (poziom wykształcenia),
Charakterystyka społeczno-ekonomiczna (źródła utrzymania, biorcy świadczeń społecznych),
Aktywność ekonomiczna osób,
Niepełnosprawność,
Migracje wewnętrzne i zagraniczne, w tym kraj urodzenia i obywatelstwo,
Narodowość, język i wyznanie,
Gospodarstwa domowe i rodziny,
Stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych.
W spisach powszechnych nie ma pytań o zarobki i dochody.

Gminy do spisu próbnego zostały wybrane na podstawie opracowanych wskaźników uwzględniających m.in. charakter gminy (miejska, wiejska, miejsko-wiejska), gęstość zaludnienia, struktura wieku mieszkańców gminy,  migracje, stopa bezrobocia, typ zabudowy. Gmina Skierbieszów, na koniec grudnia 2018 roku liczyła 5162 mieszkańców. Na 100 mężczyzn przypadało 100 kobiet, a w ciągu całego roku 2018 na świat przyszło 43 dzieci.

Spis próbny ma pomóc przygotować się do realizacji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zaplanowanego na 2021 rok. Zebrane w spisach powszechnych dane pozwolą prześledzić najważniejsze zjawiska i procesy społeczno-gospodarcze zachodzące na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Narodowy Spis Powszechny realizowany jest pod hasłem „Liczy się każdy”.

 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us