Reklama
Reklama

Polska-Ukraina: Szansa na nowe połączenia kolejowe

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

W zeszłym tygodniu w siedzibie PKP S.A. odbyło się spotkanie przedstawicieli spółek z Grupy PKP oraz Kolei Ukraińskich (Ukrzaliznycia), podczas którego omówiono m.in. kwestie związane z obecnym funkcjonowaniem oraz możliwościami rozwoju połączeń pasażerskich i towarowych pomiędzy Polską a Ukrainą.

- 20 grudnia br. w siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. przedstawiciele spółek Grupy PKP najwyższego szczebla spotkali się ze swoimi odpowiednikami reprezentującymi Koleje Ukraińskie. Spotkaniu ze strony polskiej przewodniczył Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A., a stronie ukraińskiej Remigiusz Paszkiewicz, zastępca dyrektora generalnego UZ. Podczas spotkania omówione zostały sprawy związane z istniejącymi i planowanymi połączeniami pasażerskim zapewniającymi komunikację pomiędzy obydwoma państwami. Jednym z poruszanych tematów była kwestia uruchomienia nowych pociągów z Lublina do Lwowa. Najbardziej prawdopodobnym spośród rozważanych wariantów jest utworzenie połączenia opartego na przesiadce w Chełmie - informuje Agnieszka Hałasa, rzeczniczka LHS. - Wizyta kierownictwa Kolei Ukraińskich była również dobrą okazją do omówienia możliwości rozwoju przewozów towarowych z wykorzystaniem toru o szerokości 1520 mm prowadzącego przez przejście graniczne Izow – Hrubieszów, w szczególności w zakresie obsługi przez PKP LHS przewozów kontenerowych oraz transportu kombinowanego. W ramach spotkania zostały także poruszone kwestie rozwoju infrastruktury transgranicznej oraz warunki taryfowe przewozów ładunków.

Ostatnie spotkanie na tak wysokim szczeblu odbyło się w sierpniu 2017 r. - Podczas minionego roku współpraca pomiędzy kolejami polskimi i ukraińskimi rozwijała się w sposób bardzo dynamiczny, a stałym celem, na który zorientowane zostały działania kolejowych spółek, były rosnąca jakość usług dla pasażerów oraz wzrost wolumenu przewożonych towarów. Jednym z efektów intensywnej współpracy pomiędzy obydwiema kolejami jest uruchomienie 20 grudnia 2018 r. dodatkowego połączenia pasażerskiego z Przemyśla do Lwowa - podsumowuje Agnieszka Hałasa.

4 komentarzy

 • ^_^
  ^_^ sobota, 29 grudzień 2018 14:09 Link do komentarza

  przemytnicy papierosów lubią to :)

 • LHS komunistyczny relikt
  LHS komunistyczny relikt niedziela, 30 grudzień 2018 06:45 Link do komentarza

  Nie. Wyprowadzić LHS poza miasto. Sprawa LHSu i jego uciążliwości dla mieszkańców była poruszona na zebraniu, p. Dołgan obiecała zająć się tą sprawą ale oczywiście NIC nie zostało zrobione a teraz chcecie jeszcze pogorszyć .NIE

 • realista
  realista niedziela, 30 grudzień 2018 12:47 Link do komentarza

  wyprowadzić LHS poza miasto? co ty pier.... ??? równie dobrze można powiedzieć, wyprowadzić ruch samochodów poza miasto bo jest uciążliwy. Linia LHS nie powstała w tym wieku, a duża część domów w jej sąsiedztwie tak, a teraz mieszkańcy mówią o uciążliwości linii? Coś tu jest chyba nie tak? To tak jakbym wybudował dom przy autostradzie i po dwóch latach zażądał: "jest za głośno, zróbcie coś z tym bo nie mogę mieszkać" noż k...

 • Piotr Dziwura
  Piotr Dziwura czwartek, 03 styczeń 2019 14:24 Link do komentarza

  Komu znowu przeszkadza LHS i jego nadmierny hałas .Byłem kilka razy w Szwajcari i tam pociągi przejeżdżają przez centra miast co kilka , kilkanaście minut i i nikomu to nie przeszkadza. Prawie nigdzie przy torach nie ma ekranów a każda lokomotywa ma flagę narodową. Naród jest dumny że można zarobić na tranzycie .To o co możnaby rozmawiać ze stroną ukraińską to wymiana niektórych kół bo wydają się kwadratowe.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us