Reklama
Reklama

Mieszkańcy nie chcą wiaduktu. Publikujemy ich list otwarty

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Część mieszkańców Zawady pod Zamościem protestuje przeciwko planowanej budowie nowego wiaduktu. Publikujemy ich list otwarty.

"My niżej podpisani Mieszkańcy Zawady i sąsiednich Sołectw występujemy z listem otwartym do Państwa we własnej obronie i z kolejną próbą przekazania naszych argumentów w sprawie planom budowy łącznicy kolejowej w Zawadzie pomiędzy liniami LK69 i LK72. Jednocześnie zwracamy się do Państwa z prośbą o nie wykorzystywanie tej sprawy i naszych osób do rozgrywek politycznych i budowania elektoratu przed kolejnymi wyborami. Jak również o potraktowanie nas i naszych postulatów z należytym szacunkiem w kierunku rozwiązania powstałego problemu społecznego i odstąpienie do działań mających na celu zaspokojenie własnych ambicji politycznych i lekceważenie społeczeństwa.

Jednym z głównych zadań RP jest ochrona praw i wolności człowieka. Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo własności. Wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy jest dokonywane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem. Niezależnie od tego, czy będzie budowany wiadukt czy przejazd jednopoziomowy dojdzie do wywłaszczenie części nieruchomości. Są to działki siedliskowe, tak więc zostaną pogorszone warunki bytowe mieszkańców. Nikt z nas, osób zainteresowanych do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi na pytanie – jaki jest cel tej przebudowy? Jeżeli głównym celem jest argumentacja – Proszę państwa, na miły Bóg. Jesteśmy w 2018 roku. Z Lublina do Zamościa jest 90 kilometrów, a pociąg pana marszałka województwa lubelskiego jedzie 2 godziny 15 minut. Jak ktoś ma dobry rower i dobrą kondycję, to niewiele dłużej mu zejdzie. Łącznica, która skracałaby tę trasę o 15 minut jest naprawdę na wagę złota – Przemysław Czarnek wojewoda lubelski dla Programu Interwencja na antenie Polsat News ‐ to dla mieszkańców, którzy sprzeciwiają się tej inwestycji nie jest powód by oddać swoje działki i zamykać swoje firmy pozbawiając się środków do życia.

Nie macie Państwo żadnych badań, sond czy dowodów na to czy przebudowa zwiększy ilości przejeżdżających tędy pociągów lub czy zwiększy ilość pasażerów. Nie wiemy czy będzie to również miało wpływ na rozwój turystyki i czy kolej stanie się wtedy konkurencją dla lokalnych przewoźników bus – takie stwierdzenia padały. Wszystko to przypuszczenia wyssane z palca. Projekt za bardzo ingeruje w nasze działki czego nie akceptujemy i kategorycznie się na to nie zgadzamy.

Nasze stanowisko popiera wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński ‐ Jeśli chodzi o ten wariant budowy łącznicy, nie podpisuję się pod nim ze względu na duży koszt, duży koszt społeczny oraz nikłe planowane zyski. W tym miejscu pragniemy nadmienić, że nie protestujemy z żadną opcją polityczną i nie chcemy żeby naszą sprawę wykorzystywano w bataliach politycznych. Zjednoczyliśmy się bez żadnego kierownictwa ze strony samorządu. Po pomoc zgłosiliśmy się do wszystkich i każdy mógł się z nami spotkać, natomiast osobami które podały nam pomocną dłoń okazali się radni ‐sołtys Pan Dobromilski Sylwester i Skorupka Anna z Zawady oraz wójt gminy Zamość.

Po drugie jesteśmy za rozwojem kolei – na naszych transparentach widniały napisy: "Tak dla rozwoju kolei, Nie dla nowego wiaduktu". 20 marca 2018 roku podczas konsultacji społecznych oraz 8 kwietnia 2018 roku na spotkaniu w szkole podstawowej w Płoskiem – próbowaliśmy wyrazić swoje zdanie i znaleźć inne rozwiązanie. Zostaliśmy potraktowani jak przedmiot i ośmieszeni publicznie. Jeżeli dla Państwa głos 150 osób oznacza cytuję „obok problemu oporu społecznego niektórych mieszkańców” ‐ wypowiedź posła Sławomira Zawiślaka podczas konferencji prasowej z dnia 18 kwietnia br., to tak naprawdę w czyim interesie Państwo działacie. Zostaliście wybrani przez nas i dla nas. Niemoralnym i nieetycznym zachowaniem jest ocenianie i wartościowanie ludzi, którzy walczą o „kawałeczki ziemi”, które są naszym miejscem życia, pracy, naszą spuścizną po przodkach, naszą krwawicą na którą pracujemy dzień w dzień. Pamiętajcie, że tacy ludzie jak my pójdą do urn wyborczych i oddadzą swój głos wg własnego sumienia i efektów waszej pracy. Dla Państwa jest to kolejny punkt do wpisania na plakacie wyborczym, a dla nas całe życie.

Po trzecie – prosimy o rozważenie innych możliwości i przedstawienie ich na spotkaniu z mieszkańcami. Z małym zastrzeżeniem, o tym by wszyscy zostali poinformowani o takich konsultacjach. Propozycje PKP PLK są sprzeczne z zasadami ochrony dziedzictwa narodowego oraz ograniczają prawo własności mieszkańców Zawady. Należy wrócić do ustaleń zawartych w studiach uwarunkowań przestrzennych Miasta Zamościa i Gminy Zamość z pewnymi zastrzeżeniami. Z naszych informacji wynika, że w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Zamościa”‐ ustala się likwidację linii kolejowej i przeniesienie wszystkich połączeń na północ. Zamiast budowy łącznicy należy odtworzyć obwodnicę północną, wraz z łącznicą przebiegającą od wschodu między Os. Majdan, a ciepłownią Szopinek, prowadzącą do przystanku Zamość Starówka, który powinien zostać przekształcony w stację czołową. Długość odcinka przewidzianego do odbudowy to 15 km, przy wykorzystaniu nasypu rozebranej linii kolejowej. Wymagałoby odtworzenia nawierzchni i położenia torów, oraz instalacji urządzeń sterowania ruchem kolejowym. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności stabilizacji podłoża, regulacji odwodnienia i rozwiązania problemów z wibracjami gleby wytwarzanymi przez jadące pociągi. Koszt takiej odbudowy 1 km linii kolejowej to ok. 1 mln zł za km, a więc łącznie 15 mln zł.

Prawdopodobnie da się, poprowadzić linie pod istniejącym wiaduktem ‐ może warto zainteresować się tym tematem? Czekamy na nowe ustalenia. Jak widać pomysłów jest wiele i warto przede wszystkich poznać celowość ich zastosowania!

Nadal jesteśmy pełni obaw, że decyzję zapadną za naszymi plecami, a wtedy na sprzeciw będzie już za późno. Protesty nie ustaną, dopóki nasz głos nie zostanie wysłuchany. Liczymy na znalezienie kompromisu w tej sprawie."

Pod listem podpisało się 209 osób. 

1 komentarz

 • Przemysław
  Przemysław piątek, 04 maj 2018 23:09 Link do komentarza

  Mieszkańcy, którzy protestują twierdzą, że są za rozwojem kolei, ale jednocześnie są za jej ograniczeniem, poprzez postulat wykorzystania - wg mnie wadliwego planu zagospodarowania terenu - postulując przesunięcie kolei na os Majdan w Zamościu.
  Realnie ten wariant planu zagospodarowania jest niekorzystny dla mieszkańców i odwiedzających miasto Zamość. Jest to nad wyraz klarowne.
  Argument skrócenia przejazdu o 15 min czyli ponad 10 % czasu przejazdu to realne korzyści.
  Każde wywłaszczenie wiąże się z odszkodowaniem.
  Niby mieszkańcy piszą o nie upolitycznianiu tematu, jednak można z listu odczytać o tych dobrych i złych.
  Rozwój infrastruktury jest istotny dla rozwoju lokalnego.
  Uważam, że należy dążyć do budowy łącznicy omijającej Zawadę przy jak najmniejszych kosztach społecznych oraz pamiętając, że takie na pewno będą.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us