Reklama
Reklama

Skierbieszów: Historyczne militaria sprzedawał w Internecie. Odpowie za przywłaszczenie zabytków

Policjanci zabezpieczyli ponad 20 historycznych przedmiotów pochodzących z okresu I oraz II wojny światowej, foto: Policja Policjanci zabezpieczyli ponad 20 historycznych przedmiotów pochodzących z okresu I oraz II wojny światowej, foto: Policja

Policjanci zabezpieczyli ponad dwadzieścia 20 różnych historycznych przedmiotów o znaczeniu militarnym. Przechowywał je w swoim domu 25-latek z gminy Skierbieszów. Jak ustalili policjanci, mężczyzna korzystając z wykrywacza metali wykonywał nielegalne poszukiwania a znalezione przedmioty sprzedawał na aukcjach internetowych. Za przywłaszczenie zabytków odpowie przed sądem.

- Zamojscy kryminalni wczoraj udali się do miejsca zamieszkania 25-latka z gminy Skierbieszów. Powodem wizyty było podejrzenie, że mężczyzna nielegalnie posiada przedmioty, które podlegają ochronie. Nie pomylili się, w wyniku przeszukania pomieszczeń mieszkalnych ujawnili i zabezpieczyli hełmy, bagnety, szable, wiatrówkę oaz pociski, które pochodzą prawdopodobnie z okresu międzywojennego. Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 20 historycznych przedmiotów pochodzących z okresu I oraz II wojny światowej - relacjonuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. - W toku wykonywanych czynności policjanci ustalili ponadto, że 25-latek prowadził również poszukiwania za pomocą wykrywacza metali przedmiotów objętych ochroną ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Poszukiwał nielegalnie, więc za to również poniesie odpowiedzialność przed sądem. 25-latek znalezione przedmioty oferował do sprzedaży za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych - to również jest zabronione przez prawo - dodaje rzeczniczka.

Polskie prawo, w przypadku znalezienia artefaktu historycznego, obliguje do natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb, policji, saperów, zgłoszenia się do oddziałów muzealnych i im podobnych instytucji. Jeżeli poszukiwacz przywłaszczy sobie znalezione przedmioty lub będzie nimi handlował grozi mu kara grzywny oraz przepadek mienia.

Należy pamiętać, że wszystkie znalezione przedmioty, które są zabytkami lub stanowią wartość historyczną nie są własnością poszukiwacza - należą do Skarbu Państwa. Zabrania się również prowadzenia poszukiwań bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom. Nielegalne poszukiwanie przedmiotów z użyciem detektora metali jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

4 komentarzy

 • czytacz
  czytacz środa, 18 kwiecień 2018 13:54 Link do komentarza

  w innych krajach daja nagrody za znalezienie skarbu, nic dziwnego ze w Polsce sie nikt sie nie przyznaje skoro takie dziwne prawo, inne niż w Unii, a szkoda pewnie mielibysmy wiecej znalezisk w muzeum, w czasopismie Odkrywca ciagle pisza o tym ze walcza by w Polsce poszukiwania byly legalne ale u władzy nikomu na tym nie zalezy

 • ADEK
  ADEK niedziela, 22 kwiecień 2018 13:49 Link do komentarza

  Dziki kraj, rządzony przez dzikusów!

 • 3R
  3R niedziela, 22 kwiecień 2018 18:07 Link do komentarza

  tak, tak ADOLFIE.

 • Andrzej
  Andrzej środa, 17 kwiecień 2019 17:34 Link do komentarza

  Patologiczne przepisy ,brak słów , żeby się do tego odnieść

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us