Logo
Wydrukuj tę stronę

Muzeum AK w Bondyrzu wypięknieje

Trwa remont Muzeum AK w Bondyrzu, foto: materiał nadesłany Trwa remont Muzeum AK w Bondyrzu, foto: materiał nadesłany
Muzeum Historyczne Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu przechodzi remont. Odnawiany jest sam budynek i - co ważne - planowane jest wykonanie nowych gablot, podestów i ram na eksponaty.

Remont wykonywany jest z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Jak informują przedstawiciele związku, budynek jest w dobrym stanie technicznym ale wymaga gruntownego odnowienia. Ostatni remont Muzeum, miał miejsce jeszcze w 2008 r.

- W ramach prac remontowych zaplanowano m.in. wykonanie ogrodzenia terenu muzeum, opaski odwadniającej, ocieplenia budynku, wymianę kilkunastu okien, położenie terakoty na parterze budynku oraz w dwóch pomieszczeniach na piętrze, wycyklinowanie 100 m2 parkietu, malowanie ścian na zewnątrz i wewnątrz budynku, wymianę instalacji elektrycznej i oświetlenia, remont instalacji antywłamaniowej i pożarowej, wykonanie pomieszczenia sanitarnego i socjalnego, wykonanie nowych, gablot, podestów na eksponaty (muzealia) oraz foto-ram na zbiory fotograficzne (materiał fotograficzny w załączeniu). W planie jest także montaż instalacji centralnego ogrzewania - wyliczają przedstawiciele ŚZŻAK Okręg Zamość.

Na czas trwającego remontu wszystkie muzealia zostały zabezpieczone w pomieszczeniach magazynowych zlokalizowanych na terenie 32 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zamościu. Poddawane są konserwacji.

- Po wznowieniu działalności wyremontowanego muzeum chcielibyśmy wyeksponować zgromadzone zbiory w jak najszerszy możliwy sposób, dlatego  zwracamy się z kolejnym apelem m.in. do mieszkańców regionu o przekazywanie będących w ich posiadaniu, wszelakich pamiątek dotyczących działalności Armii Krajowej na Zamojszczyźnie, które mogłyby wzbogacić dotychczas zebrane przez Związek zasoby muzealne - apelują przedstawiciele ŚZŻAK.Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl