Reklama

"Siewki" Marty Kieli-Czarnik

Plakat, materiał nadesłany Plakat, materiał nadesłany
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Marty Kieli-Czarnik pt. "Siewki". Wernisaż, z udziałem autorki, odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 30 września w Galerii Fotografii Ratusz o godzinie 16:30. Bezpośrednio po wernisażu zaplanowano spotkanie autorskie z fotografką, które w ramach XLIV Zamojskich Spotkań z Fotografią odbędzie się w Restauracji Corner Pub (przy ulicy Żeromskiego 6).

"Cykl „Siewki” jest historią o rodzinie opowiedzianą z punktu widzenia kobiety-matki-fotografki. Nie jest to reportaż czy stricte dokument, ale raczej próba ekspresji i rejestracji subiektywnego odbioru własnej rodziny. Punktem wyjścia do powstania tej fotograficznej opowieści było wyznanie mojej przyjaciółki o jej rodzicielskiej frustracji. Byłam przejęta jej przeżyciami i postanowiłam ją fotografować. W czasie naszej wspólnej pracy nad rodzicielską frustracją zrozumiałam, że i ja jestem sfrustrowaną mamą. Wtedy zrobiłam sobie sesję kilku czarno-białych zdjęć, próbujących uchwycić moje emocje związane z rodzicielstwem. Fotografowanie samej siebie w towarzystwie dzieci było bardzo terapeutyczne. Poczułam, że ta wielka czarna kula frustracji wypłynęła ze mnie, a w pozostawionej po niej pustce zapanował pokój. Poczułam się uwolniona. Gdy opadła zasłona frustracji, zaczęłam inaczej odbierać swoją sytuację. Zapragnęłam fotografować swoją rodzinę. Pojawiła się fascynacja tym tematem. A zdjęcia, które zaczęły wtedy powstawać ujawniały czym dla mnie jest rodzina: pajęczyną utkaną z relacji.

Od ośmiu lat moje dzieci nie chodzą do szkoły. Jestem dla nich mamą i nauczycielką, ale najbardziej przyjaciółką. To jest proces... Czasem coś zgrzyta, coś się dociera... Tworzymy małą społeczność, rodzinę. To daje siłę, a jednocześnie wzajemne oddziaływanie, nieustanne styczności tworzą w nas odkształcenia. Nasze światy przenikają się. Mam szansę obudzić w sobie dziecięctwo i zapomnieć o roli matki, gdy wmieszam się w grupę moich dzieci i poznaję świat razem z nimi. One mają okazję towarzyszyć blisko mojej dorosłości. Dialog między nami trwa. Żyjemy w przestrzeni i czasie, które należą wyłącznie do nas. Poruszamy się po orbitach naszych fascynacji, tęsknot, oczekiwań, słabości, rozczarowań. Tworzymy na ziemi czasoprzestrzeń wypełnioną eksperymentowaniem, podążaniem za obrazami naszych wyobraźni i doświadczaniem zwykłej ludzkiej bliskości. " - pisze autorka.

Wystawa zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

Notka biograficzna
Urodziłam się 5 lipca 1978 r. w Płocku. W latach 1998-2002 studiowałam prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2006 studiowałam prawo na aplikacji radcowskiej w Warszawie. W latach 2011-2014 studiowałam fotografię w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Komputerowej w Warszawie. W latach 2015-2016 byłam uczestniczką Programu Mentorskiego prowadzonego przez Sputnik Photos. W 2016 r. zostałam laureatką 3 edycji konkursu Debuts organizowanego przez doc! Photo magazine.

1 komentarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us