Reklama

"Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół" - nowa wystawa w Centrum "Synagoga" FODŻ

Plakat, materiał nadesłany Plakat, materiał nadesłany
Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zaprasza na otwarcie wystawy pod tytułem „Miejsca odkryte. Wystawa Przyjaciół”. Przyjaciółmi są dwaj Artyści: grafik i fotograf, Alan Metnick oraz Jerzy Tyburski, tworzący malarstwo i grafikę. Ich prace, choć pochodzące z różnych dziedzin sztuki, będzie można zobaczyć w jednym miejscu.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 września o godz. 17:00 w Centrum „Synagoga” FODŻ przy ul. Pereca 14 w Zamościu.

Tak o wystawie pisze Alan Metnick:
"Jerzy i ja tworzymy w różnych dziedzinach; on maluje, ja fotografuję. On używa koloru, ja czerni i bieli. Jego twórczość jest surrealistyczna. Moja często nieoczekiwana. Obie są jednak zaskakujące, ukazują nasze myśli oraz sposoby widzenia i rozumienia świata, w którym żyjemy; odnajdywanie i wyrażanie własnego pojmowania miłości, patosu, tragedii, wiary i nadziei poprzez środki wizualne. Obaj stawiamy wyzwanie naszym odbiorcom. To swego rodzaju zagadki: dlaczego stół jest krzywy i wygięty, dlaczego są tylko usta a nie ma całej twarzy, czy gdzieś w tych drzewach jest ukryta twarz, czy to lustro czy okno, to odbicie czy przycieniony kadr, jak ten gołąb pojawił się w tym miejscu tak nagle… I być może najważniejsze: czy zmieni to jakkolwiek sposób odczuwania i postrzegania u odbiorcy? Czy nastąpi oddziaływanie, które przeniesie widza w inne miejsce? Czy te prace mają wartość emocjonalną, sugestywną? Wyzwaniem jest stworzenie obrazów, które sprawią, że ludzie będą stawiać pytania. Rozważać i kwestionować własne doznania oraz otwierać się na inne sposoby postrzegania rzeczywistości. Pokazanie naszych prac razem zwiększa to wyzwanie ze względu na różnice w naszym indywidualnym sposobie tworzenia, co powoduje większą złożoność i uwypukla niuanse.  Obaj to respektujemy.”

Alan Metnick – urodził się w 1941 roku w Chicago, jego rodzina pochodzi ze Sławatycz. Z wykształcenia historyk i fotograf. Od 50 lat tworzy obrazy i przedmioty przy użyciu różnych technik: fotografii, sitodruku, witrażu, malarstwa, rysunku i tkaniny. Katalizatorem jego twórczości są konteksty historyczne, biblijne i osobiste. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, jego prace znajdują się m. in. W Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Autor serii grafik ukazujących konflikty na Bliskim Wschodzie. W jego pracach można też odnaleźć wątki odzwierciedlające dzieje współczesnej Europy i losy żyjących w niej Żydów.

Jerzy Tyburski - Urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 r. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Od 2002 roku dyrektor BWA - Galerii Zamojskiej. Związany z "zamojskim środowiskiem plastycznym", skupiającym około 50 - mniej lub bardziej zaangażowanych twórczo osób z terenu Zamościa i Zamojszczyzny.

Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us