Tadeusz Wicherek będzie miał swoją tablicę w zamojskiej "Alei Sław"

Tadeusz Wicherek będzie miał swoją tablicę w zamojskiej Alei Sław, fot. Szymon Łyciuk (archiwum) Tadeusz Wicherek będzie miał swoją tablicę w zamojskiej Alei Sław, fot. Szymon Łyciuk (archiwum)

Tadeusz Wicherek będzie kolejną osobą uhonorowaną w zamojskiej "Alei Sław". Dyrygent i dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej im Karola Namysłowskiego w Zamościu odsłoni swoją tablicę na ul. Grodzkiej podczas tegorocznego Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e?".


?Aleja Sław? to sposób na uhonorowanie artystów, ludzi nauki i kultury za ich wkład w promocję Zamościa w kraju i za granicami. Na dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Hotelu Arte na zamojskiej starówce dowiedzieliśmy się, że tegorocznym bohaterem jubileuszowej - X edycji tego przedsięwzięcia będzie Tadeusz Wicherek.

- W 2017 r. mija 10. lat od jego zacnej obecności w Zamościu, czyli od wygrania konkursu na dyrektora i dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Zamościu, najstarszej orkiestry symfonicznej w Polsce, o której dziennikarz radiowej Jedynki i znany prezenter i konferansjer koncertów realizowanych przez ?Namysłowiaków? mówił: "To perła w koronie polskiej kultury". W tym roku mija także 35. lat artystycznej działalności Tadeusz Wicherka. Za sławę jaką przynosi naszemu miastu podziękujemy tablicą pamiątkową z brązu, którą tak jak poprzednie wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa - informuje Teresa Madej, pomysłodawczyni zamojskiej "Alei Sław".

- Pod batutą Tadeusza Wicherka orkiestra wyszła poza Zamość i to w sensie bardzo ostrym. Grała na inauguracji działalności Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, które jest jedną z największych instytucji kulturalnych w Polsce. Zamojska orkiestra jest zresztą bardzo często wypożyczana przez CSK pomimo tego, że za ścianą placówka ma swoją orkiestrę. Nasza jest po prostu lepsza. Mamy się czym szczycić - uważa prezes LOT "Roztocze" Damian Miechowicz.

Uroczyste odsłonięcie tablicy Tadeusza Wicherka odbędzie się 9 czerwca o godz. 16.00 na ulicy Grodzkiej w ramach Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e?".

- W tym roku, festiwal popularnie zywany "włoskim" będzie miał inny wymiar, bardzo szeroki. Wydarzenie rozpoczyna się już 5 czerwca i kończy koncertami 10 i 11 czerwca. Uczestniczą w nim wszystkie zamojskie instytucje kultury. Będziemy bawić się po włosku, śpiewać po włosku i uczyć się po włosku. Chcemy pokazać, że miasto ma ścisły związek z Włochami - mówi Małgorzata Bzówka, dyrektorka Wydziału Kultury i Sportu zamojskiego Urzędu Miasta.

?Aleję Sław? tworzy aktualnie jedenaście tablic pamiątkowych o wymiarach 40x40cm. Na Grodzkiej swoje tablicy mają: Jan Machulski, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna i prof. Jan Englert.

Tadeusz Wicherek
Urodzony i wychowany w rodzinie muzycznej dyrygentem chciał być od zawsze, tak jak ojciec i stryj. Spełnił swoje marzenia dyrygując najlepszymi orkiestrami w Polsce. Ma w swoim repertuarze opery, balety i utwory symfoniczne. Jest kompozytorem i reżyserem. Dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową, Warszawską Operą Kameralną i Warszawska Orkiestrą Symfoniczną. W roku 2008 Tadeusz Wicherek uhonorowany został tytułem "Ambasador Kultury Zamość 2008".

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya. W latach 1984-89 był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim w Warszawie i równolegle wykładał przez 3 lata w Akademii Muzycznej. Jako dyrygent Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w 1986 roku brał udział w Jugendfestspieltreffen w Bayreuth. W 1986 roku został laureatem nagrody WOSPR na III Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W 1989 roku zrealizował ?Świat na księżycu? Haydna w Theather für Kinder w Hamburgu oraz napisał i zrealizował dla tego teatru musical ?Hilfe, die Herdmans kommt?.

Jest autorem muzyki do kilku sztuk teatralnych. Od 1990 roku podjął pracę jako dyrygent w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie brał udział w przygotowaniu i wystawieniu wszystkich dzieł scenicznych W.A. Mozarta. Premierą ?Idomeneo? zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 11 edycjach tego festiwalu w Warszawie oraz festiwalach mozartowskich w Wiedniu i Holandii.

Od 1990 roku jest dyrygentem Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej, z którą corocznie prowadzi wiele koncertów, głównie w Niemczech. Od 1991 do 1995 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Jeleniej Górze, a w latach 1999 do 2005 w Kaliszu.

Tadeusz Wicherek ma w swoim repertuarze około 20 oper i baletów oraz bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych , od wczesnego baroku do utworów współczesnych; to jedyny polski, a prawdopodobnie i europejski dyrygent, który ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów kostarykańskich.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us