„Złoto” dla „Ale Cantare” w kujawsko-pomorskiem

foto: UG Zamość foto: UG Zamość

Zespół wokalny „Ale Cantare” z Gminy Zamość zdobył pierwsze miejsce i statuetkę tzw. „Złotego Pasma” na prestiżowym ogólnopolskim turnieju chórów w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). To była już 12. edycja konkursu, ale pierwszy raz przeprowadzono go w formie on-line. Rada Artystyczna XII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni zakwalifikowało do rywalizacji jedynie 11 znakomitych chórów z całej Polski, w tym z Warszawy, Gdańska, Nakła, Poznania, Łodzi, Inowrocławia, Białegostoku, Krakowa i z Płoskiego w Gminie Zamość.

Do 18 grudnia 2020 r. organizatorzy turnieju przyjmowali filmiki z nagranymi utworami a capella, tj. bez podkładów muzycznych. „Ale Cantare” zgłosiło następujące tytuły: Antonio Lotti – „Vere languores nostros”, Giuseppe Tartini – „Stabat Mater” i Michał Raczyński – „Ave virgo gloriosa”. Następnie specjalna Rada Artystyczna dokonała weryfikacji, dopuszczając do turnieju tylko 11 wybranych zespołów spośród wszystkich zgłoszonych formacji amatorskich. W tym elitarnym gronie znalazły się wokalistki z zespołu „Ale Cantare”, działającego pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Filmiki nagrały wcześniej we własnym zakresie, a teraz przydały się jak znalazł. Już samo zakwalifikowanie grupy do tak prestiżowego turnieju było sporą nobilitacją, zwłaszcza że w Jury zasiadali najwyższej klasy specjaliści o ogromnym autorytecie w dziedzinie śpiewu chóralnego, a całe przedsięwzięcie przez 12 lat zyskało renomę i markę. Ogólnopolski Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum” w Chełmnie. Z powodu stanu epidemii w tym roku turniej miał formę on-line. Przesłuchania nagrań audio-wizualnych, punktacja i obrady Jury odbywały się zdalnie na łączach internetowych. Wszystko to odbyło się dnia 21 grudnia 2020 r. Rywalizację ujęto w 6 następujących kategorii: Grand Prix, chóry mieszane, zespoły wokalne, chóry jednorodne, nagrody specjalne wg punktacji i nagrody specjalne wg wykonania. Zespół „Ale Cantare” pod dyrekcją Barbary Rabiegi okazał się najlepszy w kategorii chórów jednorodnych, zdobywając tzw. „Złote Pasmo” przed Chłopięcym Chórem Kameralnym „Chcemy Śpiewać” z Łodzi („Srebrne Pasmo”). Werdykt Jury ustalili m.in. tacy znakomici znawcy tematu, jak prof. dr hab. Bernard Mendlik (przewodniczący Jury) i prof. dr hab. Andrzej Ryłko, a także chórmistrz mgr Michał Rajewski. Nagrodę Grand Prix całego turnieju otrzymał mieszany Chór „Insieme” z Krakowa.

Dodajmy, że zespół  „Ale Cantare” działa pod dyrekcją Barbary Rabiegi. Gratulujemy sukcesu.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us