"Gdzieś w nas" – wystawa Joanny Kniaź-Hawrot

Zaproszenie Zaproszenie

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu zaprasza na wystawę malarstwa Joanny Kniaź-Hawrot zatytułowanej "Gdzieś w nas". Wernisaż odbędzie się dzisiaj (14 sierpnia) o godzinie 17:00 w sali wystawowej Centrum Kultury w Zwierzyńcu.

- Część prac to abstrakcyjne obrazy, ale od czasu do czasu wyłaniają się twarze, zazwyczaj z profilu. Nie jest to efekt zamierzony, ale wstępnie abstrakcyjne barwy i linie prowadzą mnie w kierunku tych „osób” i pomagam im się wtedy „narodzić”. Niektóre prace są barwne, intensywnie kolorowe, nasycone, niektóre bardziej przygaszone z przewagą odcieni czerni, bieli, tak jak tonacje uczuć i emocji. Gdy zaczęłam malować w sposób intuicyjny, bez planu, bez szkiców, bez patrzenia na zewnętrzny świat, a zerkając tylko w głąb siebie, poczułam, że to jest to, czego szukałam - pisze o swoich pracach  Joanna Kniaź-Hawrot. - Nie staram się tworzyć rzeczy „ładnych” czy poprawnych, chociaż wewnętrzny krytyk nigdy mnie nie opuszcza i czasem daje mi w kość. Wtedy przypominam sobie co jest dla mnie naprawdę ważne, czyli uchwycić mieszankę emocji, które się domagają głosu i dać się ponieść czemuś autentycznemu - dodaje artystka.

Joanna Kniaź-Hawrot, artystka urodzona w 1980 r., obecnie mieszka i tworzy w Lizbonie. Co roku spędza wakacje w rodzinnym Zamościu i na Roztoczu. Od czasu ukończenia studiów (stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), Joanna mieszkała poza granicami Polski. Pracowała w Ambasadzie RP a następnie w Komisji Europejskiej, a w 2017 r., słuchając coraz bardziej naglącej potrzeby zmiany, przeniosła się do Lizbony w poszukiwaniu prawdziwej siebie. Podczas tych wszystkich lat zdobywała umiejętności artystyczne w Warszawie, Brukseli i Lizbonie, gdzie ukończyła kursy malarstwa i rysunku, między innymi w Academie des Beaux Arts de Saint Josse w Brukseli. Na jej twórczość mieli także wpływ artyści w Brukseli i Lizbonie, u których pobierała indywidualne lekcje i którzy pomogli jej odnaleźć własny niepowtarzalny styl, którym wyróżniają się jej prace.

Joanna zadebiutowała artystycznie w swym rodzinnym mieście Zamościu – w 2018 r. swoją pierwszą indywidualną wystawą malarstwa „Meandry podświadomości” w Galerii 77, a w 2019 r. wystawą fotografii „Ulotna lekkość bytu” w Kawiarni Mazagran. W Lizbonie brała udział w zbiorowej wystawie 12x12 w 2018 r. oraz dwukrotnie uczestniczyła wraz ze swym studio w dniach otwartych atelier artystów.

Prace przedstawione na wystawie w Zwierzyńcu powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat i są swoistymi punktami orientacyjnymi na emocjonalnej mapie życia artystki. Mieszka w nich cała gama emocji i metafor życia. Wykonane w kilku technikach i w różnych formatach obrazy zapraszają widza do przejrzenia się w nich jak w lustrze własnej duszy.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us