Reklama

Janosik 21: Projekcja legendarnego filmu niemego w Zamościu

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zaprasza na kolejny wakacyjny koncert plenerowy. Już w najbliższą sobotę (18 lipca) o godzinie 17:00 Namysłowiacy wraz z muzykami Kwartetu Jorgi wykonają muzykę do filmu niemego „Jánošík 21’’. Czeka nas wyjątkowy, muzyczno-filmowy seans na góralskich motywach.

„Jánošík 21" to słowacka produkcja długometrażowa z 1921 roku w reżyserii Jaroslava Siakeľa. Premiera filmu odbyła się dzięki staraniom słowackich emigrantów w USA - reżyseria i jego brata Daniela. Krótko po premierze dzieło zaginęło, odnalazło się dopiero w 1970 roku w Chicago.

Film jest pierwszą produkcja opowiadającą o losach legendarnego rozbójnika, którego postać ciągle żywa jest w kulturze ludowej Polski i Słowacji. Juraj Janosik (żył w latach 1688-1713) i był liderem antyhabsburgskiego powstania chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. W fabule filmu „Jánošík 21" grupa turystów w górskim szałasie słucha legendy o Janosiku, opowiadaną przez starego bacę. W miarę rozwoju historii kolejni słuchacze zmieniają się w postacie z legendy.

Ze względu na wartość kulturową i historyczną dzieła, film w 1995 roku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Namysłowiacy wykonają muzykę do tego wyjątkowego dzieła wspólnie z instrumentalistami związanymi z Kwartetem Jorgi: Waldemarem Rychłym i Januszem Brychem . Zespół powstał w 1982 i od początku łączy łączy w sobie nurty ludowe, folkowe i klasyczne. W Zamościu wybrzmią orkiestrowe aranżacje opracowane przez Waldemara Rychłego, współgrając z niemym obrazem.

Koncert zaplanowano na sobotę, 18 lipca, godz. 17:00 na Rynku Wodnym. Wejście na wydarzenie możliwe jest z wypełnionym oświadczeniami zdrowotnymi (do pobrania i wydruku na stronie: namyslowiacy.pl/covid). O miejscach będzie decydowała kolejność przybycia z wypełnionymi oświadczeniami.

W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do głównej hali Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Królowej Jadwigi 8) i rozpocznie się pół godziny później - o 17:30.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us