Reklama
Reklama

XIII edycja „Alei Sław” w Zamościu

foto: Mirosław Chmiel, materiał nadesłany foto: Mirosław Chmiel, materiał nadesłany

Maria Sarnik-Konieczna, z wykształcenia architekt, konserwator zabytków, której działalność konserwatorska przy rewaloryzacji Zamościa w latach 70. i 80. XX wieku zaowocowała wpisaniem Hetmańskiego Grodu na Listę UNESCO, zostanie uhonorowana w „Alei Sław” w Zamościu.

Podczas konferencji prasowej z udziałem Teresy Madej, pomysłodawczyni i organizatorki przedsięwzięcia kulturalno-promocyjnego „Aleja Sław”, Piotra Orzechowskiego, dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość, a także Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego w Zamościu, partnera wydarzenia, poinformowano media o szczegółach tegorocznej edycji „Alei Sław” w Zamościu, która odbędzie się z należnym jej ceremoniałem.

Jak podkreśliła pomysłodawczyni - „Aleja Sław” postrzegana jako element promocji miasta i lokalna atrakcja, w rzeczywistości realizuje bardziej szlachetne cele. Najważniejszy jest tu człowiek, jego dzieło i pamięć o nim. Dlatego z upływem lat stanie się oczywiste nie tylko to, że oni pozostają wśród nas, ale też to, że my poprzez ich obecność należymy do tego wspaniałego świata i stanowimy konieczne ogniwo. Wielcy mistrzowie – nawet jeśli już ich nie ma z nami – pozostają obecni w swoich dziełach i w naszym nimi zachwycie.

W roku jubileuszu 440-lecia lokacji miasta Zamościa, w „Alei Sław”, uhonorowana zostanie tablicą pamiątkową z brązu, którą wykona Bartłomiej Sęczawa, artysta rzeźbiarz z Zamościa, postać wyjątkowa, której działalność odcisnęła trwały ślad na obliczu architektonicznym i kulturowym Zamościa. Uroczystość została zaplanowana na dzień 14 sierpnia 2020 r. Odbędzie się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego pana Jarosława Stawiarskiego i Prezydenta Miasta Zamość pana Andrzeja Wnuka. Partnerem projektu jest Muzeum Zamojskie w Zamościu.

Maria Sarnik-Konieczna, bohaterka XIII edycji „Alei Sław, była pierwszym w dziejach Zamościa Miejskim Konserwatorem Zabytków (od 1970 r.), a w latach 1979 – 1984 pełniła zaszczytną funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pani Maria nadzorowała prace konserwatorskie w pionierskim okresie renowacji Zamościa, a następnie w toku ich największego nasilenia przed jubileuszem 400-lecia miasta. Wielką zasługą pani Marii jest przywrócenie długo oczekiwanego blasku naszej „Perle Renesansu”. To dzięki pani Marii, cały świat może podziwiać dzisiaj piękną architekturę naszego miasta. Jej osoba i działalność jako konserwatora zabytków na rzecz Zamościa, nadal przynosi naszemu miastu i regionowi zaszczyt i prestiż.

Od 1971 roku Maria Sarnik-Konieczna przewodniczyła kołu Stowarzyszenia Architektów RP. W latach 1980-85 była posłem na Sejm (jako bezpartyjna). Od 1984 r. pełniła funkcję wicedyrektora Zarządu Muzeów i Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Honorowy prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, członek Polskiego Komitetu ICOMOS (Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków) - organizacji pozarządowej o zasięgu międzynarodowym, afiliowanej przy UNESCO.  Maria Sarnik-Konieczna otrzymała tytuł Ambasadora Kultury Zamościa od Prezydenta miasta Zamościa w 2007 roku.

- Fakt uhonorowania Marii Sarnik-Koniecznej w „Alei Sław” koreluje z rocznicą 440-lecia podpisania przywileju lokacyjnego przez króla Stefana Batorego w 1580 roku. Dzięki zabiegom, dzięki całej jej pracy zawodowej, możemy się cieszyć pięknem tego miasta, nie tylko my mieszkańcy, ale także turyści. Bardzo serdecznie, w imieniu organizatorów, prezydenta miasta Zamościa, zapraszamy na wydarzenie. Odsłonięcie kolejnej tablicy w „Alei Sław” jest już wydarzeniem, ma już swoją markę. Dzięki zabiegom pani Teresy ma odpowiednią oprawę, jedyną w swoim rodzaju, więc jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni, bo jest to kolejny pozytywny, optymistyczny aspekt – wydarzenie kulturalne w Zamościu w tym trudnym dla nas roku. Bardzo serdecznie dziękuję pani Teresie Madej za cały wysiłek organizacyjny i propagowania informacji o wydarzeniu – powiedział dyrektor Piotr Orzechowski.

Jest to trzecia edycja, w której bierze udział jako partner Muzeum Zamojskie. Wcześniej we współpracy z organizatorem, uhonorowano pana prof. Jerzego Kowalczyka w 2013 roku, od lat związanego z Muzeum Zamojskim i oczywiście z naszym miastem. A w roku 2014 uhonorowany został prof. Marian Konieczny, który jest z Zamościem związany nie tylko przez osobę pani Marii Sarnik-Koniecznej, ale jest autorem projektu monumentalnego pomnika założyciela miasta, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, odsłoniętego w 2005 roku.

-Tak się szczęśliwie składa, że miałem okazję wiele razy pracować z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy była tutaj Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w sprawach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i muzealnictwa. I te związki z panią Marią Sarnik-Konieczną, kiedy już wyjechała do Warszawy i tam pracowała zawodowo i też działała jako posłanka, nie ustały. Często bywała w naszej instytucji, często się spotykaliśmy i ustalaliśmy wiele spraw związanych z ochroną zabytków w Zamościu, z muzealnictwem – kiedy działała w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, a później wspólnie projektowaliśmy i mieliśmy taką idee, którą zrealizowaliśmy tworząc Galerię rzeźby prof. Mariana Koniecznego, gdzie prezentowane są jego prace na zamojskich Plantach. I też taka osobista refleksja, że z panią Marią Sarnik-Konieczną nadal utrzymujemy bliskie kontakty. I mam nadzieję, że 14 sierpnia br. będzie okazja, by na temat jej działalności w Zamościu i współpracy z Muzeum jeszcze porozmawiać, bez większych obostrzeń i przy równie pięknej pogodzie – mówił Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

-Wierzę, że marzenia o Zamościu pani Marii Sarnik-Koniecznej wpisywały się w marzenia o Zamościu Wielkiego Polaka, kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, założyciela miasta, który mówił: „Miasto Zamość musi być piękne, dobre i wieczne”. Miasto Zamość nadal jest „piękne, dobre i wieczne”, a swoją nie jedną cegiełkę dołożyła pani Maria Sarnik-Konieczna – podsumowała konferencję Teresa Madej, dziękując przedstawicielom mediów za promowanie i doskonałe relacje z kolejnych edycji „Alei Sław”.

***

„Aleja Sław” ma na celu uhonorowanie wybitnych przedstawicieli Kultury Polskiej, zasłużonych dla rozwoju i promocji naszego miasta i województwa lubelskiego. Wśród wyróżnionych znajdują się znakomite osobowości: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt, prof. Jerzy Kowalczyk, prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna, Jan Englert, Tadeusz Wicherek i Zespół VOX oraz Małgorzata Dybowska, którzy swoją działalność twórczą związali z naszą małą ojczyzną.

Realizowany od 2008 projekt stał się nietuzinkową atrakcją turystyczną „miasta idealnego”. Corocznie „Aleję Sław” zwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Organizatorzy mają nadzieję, iż kontynuacja prestiżowego wydarzenia dobrze służy pomnażaniu dorobku zamojskiej kultury i lokalnej społeczności. Promuje też miasto Zamość i województwo lubelskie w ramach kampanii: Lubelskie smakuj życie. Podkreślono, iż uhonorowane osoby wpisały się w historię współczesną miasta i tworzą nasze dzieje w sposób jedyny w swoim rodzaju. Cieszy organizatorów, iż przedsięwzięcie zyskuje zainteresowaniem mediów, sektora turystycznego, przedstawicieli kultury i władz samorządowych.

8 komentarzy

 • dziwnywybór
  dziwnywybór sobota, 27 czerwiec 2020 05:23 Link do komentarza

  konserwator w alei sław? rozumiem artysci ale konserwatorzy? moze jeszcze niech sie prezydenci miasta odcisną? albo dyrektorzy szkół lub przewodnicy pttk

 • franek
  franek sobota, 27 czerwiec 2020 07:31 Link do komentarza

  jak nie ma kogo . a mus....

 • AW
  AW sobota, 27 czerwiec 2020 16:06 Link do komentarza

  Oczywiście, że ,,bezpartyjna'' . Pokażcie kogoś kto był ,,partyjny'' . Okazuje się, że takich nigdy nie było.

 • janek
  janek sobota, 27 czerwiec 2020 18:35 Link do komentarza

  początek tej serii był świetny, ale formuła "Alei Sław" wypaliła się, co jest procesem naturalnym... kolejne persony to już nie są żadne sławy... to osoby wyszukane na siłę lub po znajomości... może pora zakończyć, aby nie psuć idei i wizerunku tej alei ?

 • pomysl
  pomysl niedziela, 28 czerwiec 2020 08:08 Link do komentarza

  a nie lepiej sportowców brać? moze taki Fajdek np mógłby sie odcisnąć, chyba bardziej znany niz ta nieznana konserwator

 • fotograf
  fotograf poniedziałek, 29 czerwiec 2020 20:10 Link do komentarza

  a Stanisław Orłowski nie jest bardziej znany niz ta konserwator? nie lepiej zeby to On sie odcisnął?

 • Realista
  Realista wtorek, 30 czerwiec 2020 10:52 Link do komentarza

  Cieszcie się, że nie Sasin!

 • AW
  AW wtorek, 30 czerwiec 2020 12:15 Link do komentarza

  masz fantazję rafałku. Dupa cięswędzi bo macie 2, 00 nic % ?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us