Reklama

Gumografia w Galerii Stylowy!

Plakat, źródło: materiał nadesłany Plakat, źródło: materiał nadesłany

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Wiesław Turno zapraszają na wernisaż wystawy fotografii "Wiesław Turno - GUMOGRAFIA". Wernisaż odbędzie się 3 lipca (poniedziałek) w Galerii Fotografii Stylowy o godz. 17.00. Bezpośrednio po wernisażu, zapraszamy na spotkanie z autorem, które odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu.

Wiesław Turno
Fotografią zajął się w 1980 r. Założyciel i członek Fotoklubu ?ATUT? przy Klubie ?Kaesemek? (1984 do dziś), inicjator, organizator oraz Komisarz Galerii Sztuki ?Atut? (od 1986 r. do chwili obecnej), organizator wystaw w ramach ?Kuźnic Koneckich? (2001 -2006, 2008-2009). W latach 1993-1994 współpracował z ?Gazetą Konecką? jako fotoreporter. Członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego (od 1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1997 r. W latach 1988-2002 ? członek ?Grupy Fotograficznej 13? przy Okręgu Świętokrzyskim ZPAF. W latach 1997 ? 2015 pełni różne funkcje w Zarządzie ZPAF w Kiecach. W latach 2008-2011 członek Rady Artystycznej przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Od 2008 r. członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, w którym pełni funkcję członka zarządu.
Miał dotychczas 36 wystaw indywidualnch, m.in. W Krakowie, Warszawie, Toruniu, Radomiu, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Kielcach, Tarnobrzegu, Grodnie i Mińsku (Białoruś), Sala (Słowacja), Jeleniej Górze, Rzeszowie.

Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych fotograficznych i plastycznych, w tym w wielu pokonkursowych. Fotografuje krajobraz, architekturę, martwą naturę, sceny rodzajowe. Ulubioną techniką jest guma chromianowa. Jego prace fotograficzne znajdują się w kolekcjach oficjalnych i prywatnych. Reprodukcje fotografii jego autorstwa umieszczone są w wielu katalogach wystaw indywidualnych i zbiorowych oraz albumach fotograficznych m.in.: ?Mistrzowie Polskiego Pejzażu?, ?Sztuka Ziemi Kieleckiej-Fotografia?, ?Końskie na dawnej fotografii?, ?Końskie-zarys dziejów?, ?Sztuka Fotografii?.

Prace prezentowane na wystawie powstały w latach 1990-2016. Ich tematem jest krajobraz i architektura. Wszystkie wykonane są w technice szlachetnej fotografii ? gumografii. Jest to technika w pełni rękodzielnicza. Papier, roztwór: gumy, dwuchromianu potasu i pigmentu, jest przygotowywany samodzielnie. Autor decyduje o czasie ekspozycji i sposobie wydobywania obrazu. Naświetlony w świetle bogatym w ultrafiolet wypłukuje w wodzie, całkowicie pod kontrola wzroku. Przy płukaniu wybrane miejsca przeciera pędzlem lub kieruje na nie delikatny strumień. Pozwala to na tworzenie obrazu zgodnie z jego wolą. Do niego także należy dobór pigmentu, decydującego o kolorystyce odbitki. Wielokrotnie (czasem nawet kilkanaście razy) nakłada warstwy światłoczułe, co sprawia, że możliwe są różne kombinacje barw. To technika niezwykle pracochłonna. Nad fotografią pracuje często wiele dni, lecz nakład pracy wynagradza piękno otrzymanego obrazu, jego specyficzny nastrój, a także niezwykła powierzchnia o dobrze wyczuwalnej fakturze. Są to prace niepowtarzalne. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy tego samego obrazu.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us