Reklama
Reklama

„Un-posed NY” w Galerii Fotografii Ratusz

foto: Ania Kłosek foto: Ania Kłosek

W zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz oglądać można wystawę pt.: „Un-posed NY” autorstwa Ani Kłosek oraz Damiana Chrobaka.

"Czy znacie bardziej obfotografowane miasto niż Nowy Jork? Mekka fotografii ulicznej, znajome i rozpoznawalne, nawet gdy w nim nigdy nie byliście. „Un-posed NY” to spojrzenie dwojga fotografów na to miasto. Ryzykowne byłoby stwierdzenie, że odkryli coś, czego inni nie widzieli, sfotografowali je w unikalny sposób. A jednak ich wizja jest po pierwsze spójna, chociaż to dwie inne osobowości. Po drugie zaś, coś w tych fotografiach jest odmiennego. Przychodzi mi do głowy jedno określenie, niestety niemające dobrego tłumaczenia na język polski: streetwise. Można je tłumaczyć jako rozumienie ulicy, znajomość miasta, pewna mądrość i spryt. W fotografii ulicznej byłoby to podglądanie i przewidywanie. Przewidywaniem właśnie ruchów mieszkańców, aut i autobusów, także światła i cienia. Tych ostatnich wyraźnie poszukiwali na ulicach Nowego Jorku Kłosek i Chrobak. Fotografując niezależnie, w zupełnie innym czasie, stworzyli spójny obraz. Opiera się na fragmentach i kolorze. To te drobiazgi, cząstki, elementy, niezwykle ulotne i chwilowe układają się w tą jednak unikalną wizję. Spostrzeżenie fragmentu chustki, refleksu na włosach, odbicia w szybie, plamie słońca na budynku – jest tą cechą właśnie, owym streetwise, wczuciem się w rytm miasta, przewidywaniem go i portretowaniem po swojemu. „Un-posed NY” to wystawa kilkudziesięciu zdjęć z Nowego Jorku Ani Kłosek i Damiana Chrobaka. Są to prace dokumentalne, wyrastające z fotografii ulicznej – niepozowane i wykonane w miejscach publicznych. Un-posed to także nazwa kolektywu, założonego w 2009 roku przez Damiana Chrobaka. " - ocenia Joanna Kinowska, kuratorka wystawy. 

Ania Kłosek - dokumentalistka, fotografka uliczna. Prezentowała swoje prace podczas licznych konkursów i wystaw fotograficznych - EASTREET, Miami StreetPhotographyFestival, BrusselsStreetPhotographyFestival, LeicaStreet Photo, StreetPhotographyNow, tu i teraz czy Eyes on MainStreet. Wykładowca w Związku Polskich Artystów Fotografików, laureatka Grand Press Photo. Należy do polskiego kolektywu fotograficznego Un-Posed oraz międzynarodowego kolektywu BURN MY EYE. Interesuje się tematyką Europy Wschodniej i krajów post-radzieckich, gdzie najchętniej kieruje swoje wizualne poszukiwania, miłośniczka malarstwa renesansowego i muzyki barokowej.

Damian Chrobak - fotografią zainteresował się w 2003 roku, co przyczyniło się do rozpoczęcia nauki na Akademii Fotografii w Warszawie. Po pierwszym roku opuścił szkołę, chcąc szukać własnego głosu w fotografii. W 2004 wyjechał do Londynu, gdzie ukończył London Collage of Communication - Black & White Photography. StreetPhotography i fotografia dokumentalna jest gatunkiem fotografii, który upodobał sobie najbardziej. Swoje zdjęcia pokazywał na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 jest członkiem ZPAFu, gdzie prowadzi warsztaty z fotografii ulicznej. Jest także pomysłodawcą i założycielem grupy fotograficznej Un-Posed. Obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie.

Wystawa została zorganizowana przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne dzięki wsparciu finansowemu miasta Zamość.

1 komentarz

  • no i jednak są
    no i jednak są sobota, 16 listopad 2019 14:48 Link do komentarza

    wsparciu finansowemu miasta Zamość

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us