Reklama
Reklama

Kawiak w BWA [ZDJĘCIA]

foto: Janusz Zimon, materiał nadesłany foto: Janusz Zimon, materiał nadesłany

W Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej można oglądać wystawę prac Tomasza Kawiaka pt. "Ślady". Wernisaż odbył się 18 stycznia. Zdjęcia z wydarzenia publikujemy poniżej.

"Kiedy w 1976 roku, we Francji, wykonałem moją pierwszą cegłę z gliny ceramicznej, opatrzoną moim nazwiskiem, wiedziałem, że jest to mój pierwszy „kamień” do znakowania mojej drogi artystycznej. Rozpocząłem z nią systematyczne podróże po całym świecie. Jej forma była stała, za to kolor gliny i emalii zmieniał się w zależności od miejsca jej realizacji i wypieku.
Wyprodukowałem tysiące cegieł, ze śladami mojego imienia, czy słów dodatkowych, określających cel i miejsce ich znakowania. Powstał z tego ciąg akcyjnych działań „Cegłowanie świata”. Ponad 200 zapisów cegłowania zrealizowanych w różnych zakątkach świata, zdeponowanych zostało w Archiwum Światowym „Brickwork”. Kiedy po latach zacząłem wystawiać ich ślady, między innymi w Muzeum Lubelskim w Lublinie, czy w Bunkrze Sztuki w Krakowie, ktoś kiedyś napisał: ...Kawiak jak kukułka podrzuca swoje cegły do gniazd naszej cywilizacji na całym świecie!

Bardzo jest to prawdziwe i zaprawione poczuciem humoru.

W 1979 roku powstała seria obrazów i „cegieł gorących” służących do ogrzewania łóżka, których dużą popularność odnotowano we Francji w okresie XIX i XX wieku. Cykl tych prac stworzony został przy użyciu starych unikatowych „gorących cegieł”, jako śladu naszej cywilizacji oraz ich odpowiednika w malarstwie olejnym w postaci „martwej natury”. Razem zestawione tworzą obiekty instalacji. " - pisze autor o wystawie.

Poniżej zdjęcia z wernisażu (fot. Janusz Zimon).

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us