Reklama
Reklama

Zawsze w centrum jest człowiek

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

W poniedziałek (7 stycznia) w zamojskim Corner Pubie (ul. Żeromskiego 5) odbędzie się promocja albumu Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego pt. "Skarb znaleziony na strychu". Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Dlaczego warto tam przybyć?

„Już po kilku minutach przeglądania pojedynczych zdjęć z niezwykle bogatej kolekcji Teodozji Podolak i Wincentego Podolaka (to głównie zdjęcia tych niezwykłych fotografów opublikowano w albumie – przyp. red.) można zauważyć, że zawsze w centrum jest człowiek. To oczywiście nie przypadek, bo fotografie powstawały na konkretne zamówienie, najczęściej w celach zarobkowych” – pisał we wstępie do albumu dr Jarosław Pałka z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. „Wydaje się jednak, że nie to jest kluczem do ich zrozumienia – twórcy musieli być zainteresowani swoimi bohaterami, musieli po prostu fascynować się ludźmi! Często ich znali, ponieważ mieszkali po sąsiedzku, ale w wielu przypadkach fotografowali przypadkowe osoby”.

A dalej dr Jarosław Pałka zauważył: „Na zbiór składają się w zdecydowanej większości portrety, pojedyncze i zbiorowe. Niemal zawsze bohaterowie ujmowani są na nich z dbałością o wygląd, można także powiedzieć, że z szacunkiem. Tym samym powstała opowieść o konkretnych ludziach żyjących ponad 70 lat temu w okolicach Skierbieszowa na Zamojszczyźnie”.

O tym w jaki sposób te unikatowe zdjęcia z lat 1940-1946 trafiły do Adama Gąsianowskiego, o trudnościach ich „odzyskania” ze zniszczonych negatywów, niezwykłym spotkaniu z Teodozją Podolak i innych kulisach powstania albumu autorzy opowiedzą na spotkaniu w Corner Pubie. Organizatorem poniedziałkowego przedsięwzięcia jest Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Publikacja została wydana na zlecenie gminy Skierbieszów.

Poniżej zdjęcia ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us