Reklama
Reklama

Słowo pisane zagości w synagodze

Wstęp na wieczór z poezją jest bezpłatny, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe) Wstęp na wieczór z poezją jest bezpłatny, fot. Szymon Łyciuk (archiwum, zdjęcie poglądowe)

Centrum "Synagoga" zaprasza na środowy wieczór, 10 maja, wszystkich miłośników poezji. W zamojskiej synagodze będziemy gościć Marzenę Mariolę Podkościelną oraz Konrada Grocheckiego, którzy zaprezentują świat swoich wierszy.

Wieczór z poezją rozpocznie się o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Konrad Grochecki pochodzi z Krasnegostawu. Zawodowo zajmuje się przeszłością, często o niej pisząc w różnych periodykach oraz książkach naukowych. Przede wszystkim interesuje go kultura wczesnego średniowiecza oraz dzieje powiatu krasnostawskiego. Jest związany z Krasnymstawem, Lublinem i Zamościem.

Pracownik Regionalnego Muzeum w Krasnymstawie i doktorant Instytutu Historii UMCS w Lublinie. Próbuję łączyć swoją pasję historyczną i archeologiczną, widząc w ich synergii olbrzymi potencjał poznawczy. W Krasnymstawie udało mu się zrobić kilka pozytywnych rzeczy, między innymi jest uczestnikiem i współzałożycielem ?Zespołu ds. Dziedzictwa Kulturowego Krasnegostawu? oraz organizatorem obchodów ?Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie?. Prócz tego jeździ na konferencje humanistyczne i próbuję ?pracy u podstaw? z miejscową ludnością, co nie ukrywa, daje mu wiele satysfakcji.

Organizator wydarzeń kulturalnych m.in. obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Krasnymstawie czy Latawców Poetyckich.

Od kilku lat współpracuje z internetowym magazynem kulturalnym "Brzydkie Słowo na K", w którym zamieszcza różne teksty, od poezji po formy eseistyczne. Publikuje również w "Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym" oraz w "Nestorze. Czasopiśmie Artystycznym", które wydawane jest w Krasnymstawie. W tym ostatnim oprócz tekstów typowo historyczno-archeologicznych publikuje poezję. Jest współzałożycielem obecnie już nieistniejącej Grupy Poetyckiej Huvava ? to jednak były czasy studenckie i tak naprawdę pisaniem na poważnie zajmuje się od około trzech lat. Przygotowuje książkę poetycką pod tytułem Niestałe.

Laureat kilku konkursów poetyckich, między innymi były to: Konkurs Twórczości Miłosnej ?Ja Cię Kocham, a Ty pisz!? im. Mariusza Kargula, Turniej Literacki inspirowany wyobraźnią w ramach Ulicy Poetyckiej w Zamościu czy Konkurs Poetycki ZIARNO oraz Chmielakowy Antałek.

Marzena Mariola Podkościelna ? urodzona w Turobinie, mieszka w Olchowcu w powiecie Krasnystawskim.

Poetka i animatorka kultury. Laureatka konkursów poetyckich: ?O Laur Wierzbaka? w Poznaniu, Turnieju Jednego Wiersza w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, kilkakrotnie Konkursu Twórczości Miłosnej ?Ja Cię Kocham a Ty Pisz!?, Turnieju Poetyckiego ?O Chmielakowy Antałek?, Konkursu Poetyckiego im.Marka Swatowskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im.W. Olszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ?O Złote Pióro Sopotu? oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. Stabach.

Publikowała w wielu ogólnopolskich pismach literackich: "Latarnia Morska", "Migotania", "Angorze", "Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym", "Kozimrynku", "Nestorze", "Panoramie Żółkiewskiej", "Dominiku Turobińskim", "Antologii Knowacz".

Należała do krasnostawskiej Grupy Literackiej A4 oraz Klubu Literackiego ?Strona?. Nominowana kilkakronie w kategorii twórca kultury i animator kultury w konkursie ?Kultura? w ramach Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury w Krasnymstawie. Współorganizatorka oraz organizatorka spotkań literackich, poetyckich oraz wielu wydarzeń kulturalnych. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie prowadzi spotkania cykliczne pt. ?Anna Kamieńska w moim życiu?, na które w kwietniu b.r. zaprosiła syna Anny Kamieńskiej - prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Kontynuatorka Nocy Poetów (spotkania poetów z terenu lubelskiego, a w roku 2017 z terenu Polski) w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Widniówce upamiętniającym rocznicę śmierci poety, publicysty, animatora kultury i inicjatora Nocy Poetów - Mariusza Kargula. Jedna z dziewięciu osób regionu lubelskiego prezentujących swoje wiersze podczas IV Nałeczowskich Spotkań z Poezją organizowanych w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie.

Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej. Była komisarzem wystawy malarstwa i rysunków Benka Homziuka podczas otwarcia siedziby stowarzyszenia w Olchowcu.

Fotografuje. W przygotowaniu jest wystawa jej zdjęć na Zamku w Tittmoning w Bawarii a jej zdjęcia były zapowiedzią tygodniowego Festiwalu Kultury Kunstplatz Tittmoning.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us