Reklama

Znam swój region 2018. Publikujemy pytania

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" w Zamościu zapraszają do udziału w dziewiątej edycji konkursu wiedzy o "małych ojczyznach" pod nazwą "Znam swój region".

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2018 r. Jego rozwiązanie nastąpi 27 września w czwartek o godzinie 18:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres
Katolickie Radio Zamość
ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1
22-400 Zamość
lub
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

Pytania konkursowe

1. Jakie obecne miasto wojewódzkie na Ukrainie posiada w swoim godle herb rodu Zamoyskich "Jelita"?
2. Źródła jakich rzek znajdują się na terenie miejscowości naszego regionu: Siedliska (gm. Lubycza Królewska), Wólka Husińska (przysiółek Husiny, gm. Krasnobród), Werchrata (gm. Horyniec Zdrój),Chłopiatyn (gm. Dołhobyczów), Panasówka (gm. Tereszpol).
3. Podaj przynajmniej trzy miejscowości z terenu naszej diecezji w których funkcjonowały cukrownie?
4. Jaki utwór Fryderyka Chopina stanowi muzyczną reminiscencję jego pobytu u Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie w 1830 roku?
5. Nad cudownym źródełkiem, z którego bierze początek rzeczka Marianka (dopływ Wolicy) w 1884 roku zbudowano drewnianą kapliczkę. W jakiej miejscowości jest to miejsce?
6. Podaj imię i nazwisko branki tatarskiej, żony wójta z Radruża, przebywającej XVIIw. przez 29 lat w niewoli tureckiej.
7. Podaj najdalej wysunięte, skrajne punkty terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
8. Podaj nazwy miejscowości naszego regionu w których znajdują się źródła: św. Romana, św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Jana?
9. W jakiej miejscowości regionu wieża kościoła jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie?
10. W jakich rezerwatach przyrody w regionie możemy spotkać następujące okazy fauny, flory i przyrody nieożywionej:
a. dziewiećsił popłocholistny,
b. rosiczka okrągłolistna,
c. suseł perełkowany,
d. modrzew polski,
e. nadobnica alpejska,
f. skamieniałe trzeciorzędowe taksodie sekwojowate i cypryśniki
11. Podaj liczbę i nazwy miast w poszczególnych powiatach naszego regionu (biłgorajski, hrubieszowski, lubaczowski, tomaszowski i zamojski).
12. W herbach jakich miast naszego regionu znajdziemy herb Zamoyskich ,,Jelita”?
13. Podaj nazwy trzech miejscowości położonych na Działach Grabowieckich w których podczas okupacji hitlerowskiej przebywał późniejszy Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.
14. Podaj przynajmniej trzy potrawy z jakich znany jest nasz region?
15. Podaj przynajmniej dwie miejscowości z naszego regionu w których znajdują się cudowne obrazy z kościołów na Kresach wschodnich. Skąd one pochodzą?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us