Reklama
Reklama

„Tradycje, zwyczaje, obrzędy”

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

„Tradycje, zwyczaje, obrzędy” to wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych przez Marię Śliczniak, w których wzięli udział członkowie kół plastycznych ODK „ Okrąglak” przy Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego i Stowarzyszenia „ Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu.

- W kulturach tradycyjnych, do których zaliczana jest również kultura dawnej społeczności w Polsce, wiedzę o świecie czerpano z obserwacji. Zmiany zachodzące w przyrodzie, następujące po sobie pory roku pozwalały uporządkować świat, w którym żył człowiek zgodnie z pewnymi regułami. Zamieranie i odradzanie się życia dostarczało człowiekowi wzorców zachowań. Dawna obrzędowość ludowa w połączeniu z liturgią Kościoła katolickiego zaowocowała wieloma wierzeniami i praktykami, które wpisały się w polski kalendarz - informują organizatorzy wystawy. - Dzieci i młodzież z kół plastycznych miesiąc po miesiącu śledzili i omawiali przypadające na dany okres święta,  uroczystości i towarzyszące im obrzędy. Wiele z nich znają z autopsji. O niektórych mogli przeczytać tylko w przekazach historycznych. Uczestnicząc w warsztatach indywidualnie wybierali, które zwyczaje  i obrzędy chcą ilustrować. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwyczaje wielkanocne i wiosenne, wiosenne przedświąteczne  porządki, zdobienie chaty, pająki, malowanki, pisanki – kraszanki, Niedziela Palmowa, Święconka, Lany Poniedziałek, Gaik – Maik, Majówka - dodają. 

Święta Bożego Narodzenia zaowocowały przedstawieniem szopek i kolędników. Ciekawe do przedstawienia plastycznego okazały się dożynki i sobótka. Powstały prace obrazujące Krakowskiego Lajkonika, ludową kapelę przygrywającą na uroczystościach i zabawach, powitanie wiosny jak również projekty kompozycji tradycyjnych wzorów haftu ludowego, który zdobił koszule, bluzki i nakrycia głowy.    

Powstałe na warsztatach prace można oglądać na wystawie w Galerii Młodych „Okrąglak” do końca sierpnia. Serdecznie Zapraszamy.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us