Logo
Wydrukuj tę stronę

Wystawa malarstwa Anny Tkaczyk otwarta

Wystawa malarstwa Anny Tkaczyk otwarta, fot. Emil Cabaj, materiał nadesłany Wystawa malarstwa Anny Tkaczyk otwarta, fot. Emil Cabaj, materiał nadesłany

Przy pełnej sali Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Anny Tkaczyk. Ilość przybyłych gości zaskoczyła organizatorów i gospodarzy. Wernisaż w GOK-u odbył się w sobotę, 25 marca.

Z pomysłem wystawy wyszedł kilka miesięcy temu Jerzy Tkaczyk, mieszkaniec Wysokiego, wdowiec po malarce. Zaproponował udostępnienie kilkudziesięciu prac żony. Sam przejął też główny ciężar organizacyjny wydarzenia, angażując przyjaciół, znajomych, miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i oczywiście nowy Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

Wernisaż otworzył Jarosław Kalbarczyk ? dyrektor GOK-u, witając licznie przybyłych gości i dziękując panu Jerzemu za pomysł i zaangażowanie. Jerzy Tkaczyk również podziękował osobom i instytucjom, które pomogły doprowadzić wystawę do wernisażu. Głos zabrała także siostra malarki, Maria Kamińska, która przyjechała aż z Dolnego Śląska, nie kryjąc wzruszenia opowiadała o siostrze i dziękowała w imieniu rodziny za zorganizowanie wystawy jej prac. Wiele cennych informacji i wspomnień o Annie Tkaczyk przytoczyła również Elżbieta Gnyp, artystka zamojska, recenzentka, publikująca m.in. w Kulturalnym Kwartalniku Zamojskim.

Wśród przybyłych osób znaleźli się również Andrzej Urbański ? dyrektor Muzeum Zamojskiego, Marzena Tadeusz ? dyrektor Liceum Plastycznego w Zamościu oraz Bogusław Bodes ? artysta i były vice-dyrektor tej szkoły, a także wójt Ryszard Gliwiński i wielu innych znakomitych gości.

Na zakończenie wydarzenia trzy uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu, wykonały po jednym utworze: Anna Widal zagrała na skrzypcach Adagio J.S. Bacha, a siostry Julia i Weronika Szałacha zagrały kolejno ?Fantazję? R. Schumana na klarnet i Sonatę F-dur G.P. Telemann?a.

Anna Tkaczyk, z domu Czarnecka, urodziła się w Kozłowie k/ Pułtuska na Mazowszu. Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskała w 1984 r. Przez ponad 15 lat wiązała swoje życie z Grodem Hetmana i podzamojską wsią Wysokie w Gminie Zamość, gdzie mieszkała z mężem i dwójką dzieci. Pracowała m.in. w Muzeum Okręgowym w Zamościu i tutejszym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych. Niestety, w 2001 roku doszło do tragicznego wypadku drogowego, w którym Anna Tkaczyk straciła życie, mając 44 lata.

Zostawiła po sobie wyraźny artystyczny ślad w postaci obrazów i rysunków, które można było oglądać w rok po jej śmierci na wystawie w BWA Galerii Zamojskiej, a teraz zostały udostępnione w dwóch salach Gminnego Ośrodku Kultury Gminy Zamość.

Wystawa będzie czynna do końca kwietnia. Prace Anny Tkaczyk można oglądać w GOK-u w Wysokiem w dni robocze w następujących godzinach:
poniedziałek: 9:00 ? 13:30,
wtorek: 9:00 ? 14:30,
środa: 9:00 ? 16:30,
czwartek: 9:00 ? 14:00,
piątek: 9:00 ? 16:00.


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl