Reklama
Reklama

Autko, które urodziło się z opadów

foto: archiwum Bogdana Nowaka foto: archiwum Bogdana Nowaka

Jest rok 1913. Niemiecka armia gorączkowo przygotowuje się do pierwszej wojny światowej, chociaż... nikt w nią właściwie nie wierzy. Fabryki pracują pełną parą. Wojacy też wspierają te militarne starania. Bo trochę, trzeba przyznać, nudzą się w koszarach.

Tacy żołnierze, bez odpowiedniego zajęcia, potrafią być kreatywni. Ot, tak zrobią sobie np. zgrabne autko... z niczego. Wystarczą im tylko dwie beczki, jakaś płachta, reflektory z misek i dziarskie, motoryzacyjne miny. Jak się okazuje, taki wydumany z nudów pojazd, potrafił być bardzo niebezpieczny.

Jak widać na zdjęciu obok, mogło do niego wsiąść jednocześnie nawet ośmiu żołnierzy. I gdy wszyscy razem pędzili sobie pomiędzy barakami, potrącili kolegę jadącego na prawdziwym rowerze. Teraz ów kolarz leży zaplątany w żelazną ramę i z zafrasowaną miną na ziemi.

Inny żołnierz wcielił się natomiast w rolę policjanta. Wszyscy mają miny poważne, a niektórzy - być może dla dodatkowego dodania sobie powagi - w ustach trzymają papierosy. Ta sytuacja została uwieczniona na starej fotografii. Dobry z tego wszystkiego wyszedł żart? Nie najgorszy, skoro zdjęcie funkcjonowało w lipcu 1913 roku jako pocztówka.

Co poza tym działo się w Europie w tym czasie? Napisał o tym Fliorian Illies w książce pt. „1913. Rok przed burzą”.

„Urlop. Egon Schiele i Franciszek Ferdynand, austriacki następca tronu bawią się kolejką. Pruscy oficerowie kąpią się nago w jeziorze Sacroweer See. Frank Wedekind jedzie do Rzymu, Lovis Corint i Kathe Kollwitz jadą do Tyrolu (ale do różnych hoteli). Alma Mahler ucieka do Marienbadu gdyż Oskar Kokoschka dał na zapowiedzi. Ten pociesza się i upija z Georgiem Traklem. Opady ciągłe. Wszyscy powoli wariują w pokojach hotelowych (a żołnierze w koszarach - przyp. red.). Ale przynajmniej Matisse przynosi Picassowi bukiet kwiatów”.

Dziwny to był zaiste miesiąc w tym niesamowitym roku 1913 r. W ostatnich chwilach starego, wesołego świata...

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us