Reklama
Reklama

XIII Spotkania Akademickie

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
W niedzielę, w Bukowinie odbyły się XIII Spotkania Akademickie, organizowane przez Akademię Zamojską i Stowarzyszenie na rzecz Bukowiny.

Główna część tegorocznego Spotkania Akademickiego w Bukowinie miała miejsce w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP. Wydarzenie rozpoczął dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. W swoim wykładzie pt. "Rola Akademii w formacji człowieka" rektor przywołał historię pierwszej akademii w historii nauki, którą założył Platon. Rektor wspomniał także poglądy Arystotelesa, Pitagorasa i Tomasza z Akwinu. Mówił o tym, że akademia przygotowuje światłych obywateli, którzy służą społeczeństwu. - Człowiek, który wie, staje się pożyteczny dla innych. (...) Do dobrego życia publicznego, prywatnego i rodzinnego jest potrzebna wiedza. Jeśli się nie wie, co jest dobre, nie można dobrze żyć. Jeśli się nie wie, na czym polega dobro wspólne w Ojczyźnie, to nie można tego dobra realizować i tworzyć prawa, które do tego dobra prowadzi - mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

Po wykładzie odbyła się Msza św., a następnie uczestnicy wydarzenia udali się na drugą część Spotkania Akademickiego - występy kulturalno-patriotyczne.

W uznaniu wkładu Uczelni w promocję miejsca i przywrócenie tradycji, prezes Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny Andrzej Fus wręczył prof. dr. hab. Waldemarowi Martynowi - pierwszemu rektorowi PWSZ w Zamościu, dr. hab. Andrzejowi Samborskiemu - rektorowi PWSZ/UPZ i kanclerzowi Uczelni Jerzemu Kornilukowi pamiątkowe grawertony "za przywrócenie tradycji pobytu profesorów Akademii Zamojskiej w kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, ufundowanego przez rektora Andrzeja Abreka i współorganizację Spotkań Akademickich w Bukowinie". W swoim wystąpieniu Jan Gałan ze Stowarzyszenia na rzecz Bukowiny podkreślał rolę wyróżnionych osób w organizację Spotkań Akademickich w Bukowinie, które mają już kilkunastoletnią historię.

Pierwsze Spotkania Akademickie w Bukowinie odbyły się 22 czerwca 2008 roku. Nastąpił wówczas symboliczny powrót profesorów do Bukowiny. Odbyło się wyjazdowe posiedzenie Senatu Uczelni, który podjął uchwałę pt. "Dziękczynienie akademickie, jako wotum Bogu i miejscowemu społeczeństwu za wielowiekowe wspieranie Akademii Zamojskiej". Od tamtej pory wydarzenie w Bukowinie odbywa się co roku.

Bukowina była wsią należącą do kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Kilka lat po założeniu Akademii Zamojskiej, kanclerz Jan Zamoyski przeznaczył Bukowinę, jako wieś, która dostarczała Akademii dochodów i była miejscem wypoczynku profesorów.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us