Zamojski łazik podbije Marsa

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Młodzieżowa drużyna robotyczna New Tech 7570 działająca przy Technikum New Technology w Zamościu zakwalifikowała się do finałów zawodów robotycznych European Rover Challenge 2020. ERC to jedna z najważniejszych imprez kosmicznych w Polsce i Europie adresowana do studentów uczelni wyższych. Drużyny budują łaziki marsjańskie, które podczas trzech dni zawodów wykonują określone zadania symulujące pracę robotów na powierzchni czerwonej planety.

W Kielcach, przy Politechnice Świętokrzyskiej, powstał profesjonalny tor marsjański, na którym fizycznie od 11 do 13 września będą rywalizować roboty, sterowane on-line przez zawodników. Uczestnicy będą kierować nimi zdalnie, poprzez specjalnie przygotowaną platformę symulacyjną i wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa. Drużyny muszą również przygotować i zaprezentować w języku angielskim prelekcję o drużynie i swoim łaziku.

- Trzeba przyznać, że poprzeczka wisi przed nami jeszcze wyżej niż w roku ubiegłym – mówi kapitan drużyny Przemek Huzar. – Nie dość, że rywalizujemy ze studentami świetnych politechnik z całego świata, to całe sterowanie robotem musi odbywać się on-line. My w Zamościu, łazik w Kielcach. Zdalna formuła zawodów rodzi większe problemy programistyczne, ale z drugiej strony jest zbliżona do realnej misji kosmicznej, w której robot pracuje samodzielnie, bez fizycznego udziału człowieka. Musieliśmy napisać odpowiednie algorytmy, zaprogramować i przetestować kod najlepiej jak umiemy. Zajęło nam to wiele tygodni intensywnej pracy, ale w końcu jesteśmy gotowi do startu.

Do szóstej edycji zawodów European Rover Challenge zgłosiło się 45 drużyn z 15 krajów, zakwalifikowały się 33 zespoły, w tym drużyna działająca przy zamojskim Technikum, która będzie najmłodszą ekipą w zawodach. W zeszłym roku, debiutująca New Tech 7570, zajęła 14 miejsce na 28 drużyn robotycznych.

Oprócz śledzenia zmagań robotów mobilnych, atrakcją będzie Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, towarzysząca każdej edycji ERC. New Tech 7570 zaprezentuje budowane roboty na stoisku wystawienniczym w Kielcach i weźmie udział w pokazach i warsztatach. Zawody łazików, prelekcje popularnonaukowe, wykłady z gośćmi, pokazy filmów, konferencje, E-turniej Rover będą transmitowane w internecie. Relację z rywalizacji na torze marsjańskim w studio komentatorskim poprowadzi Piotr Kosek, z największego astronomicznego programu internetowego „Astrofaza”.

Zawody można będzie obejrzeć online 11-13 września na stronie: www.roverchallenge.eu (zakładka Strefa Widza).

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us