„Mundurówka” po raz czwarty w programie MON [artykuł sponsorowany]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Liceum Ogólnokształcące Centrum Szkół Mundurowych Zamość po raz czwarty znalazło się w elitarnym programie MON Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. W szkole uczą się osoby, które wiążą przyszłość z wojskiem lub innymi służbami mundurowymi - Policja, Straż Graniczna, Straż Pożarna. Rozmawiamy z dyrektor szkoły, Irminą Szady-Czubarą.

LO CSM Zamość jest jedyną szkołą w regionie, która znalazła się w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Proszę o nim opowiedzieć.
Szkoła znalazła się wśród 119 szkół z całej Polski zakwalifikowanych do kolejnej edycji projektu. Daje nam to możliwość uczenia się od zawodowych żołnierzy w perspektywie skróconej służby przygotowawczej, a także rozpoczęcie kariery wojskowej. Uczniowie, planujący studia wojskowe otrzymają dodatkowe punkty rankingowe podczas rekrutacji. Projekt ma formę zajęć teoretycznych oraz praktycznych i kończy się pięciodniowym obozem szkoleniowym.

Czy w szkole mogą uczyć się jedynie przyszli żołnierze?
Oprócz klas wojskowych prowadzimy także oddziały policyjne, straży granicznej i pożarnicze. W każdym uczniowie szkolą się z zakresu edukacji danej formacji oraz sztuk walki. Uczestniczą w poligonach i obozach kondycyjnych, które ułatwią im przejście egzaminów sprawnościowych. Nowością jest profil o nachyleniu medycznym- pielęgniarstwo /ratownictwo medyczne/.

Jak będzie wyglądała nauka na takim profilu?
Klasa została utworzona dla uczniów wiążących swoją przyszłość ze studiami o charakterze medycznym oraz przyrodniczym. Uczniowie będą mogli wybrać jedną z dwóch specjalizacji: ratownictwo medyczne lub pielęgniarstwo. Odpowiadamy tym samym na rosnące zapotrzebowanie i deficyt Wojska Polskiego oraz innych służb mundurowych na osoby z dyplomem ratownika medycznego.

Bardzo poważnie to wszystko brzmi. Czy w „Mundurówce” jest miejsce na coś poza szkoleniami i nauką?
Oczywiście. Uczniowie chętnie włączają się w różne przedsięwzięcia organizowane przez jednostki, z którymi współpracujemy. Dzięki porozumieniom z 3 Batalionem zmechanizowanym w Zamościu oraz 2.Lubelską Brygadą Obrony Terytorialnej nasi kadeci mają okazję ćwiczyć na obiektach wojskowych i szkolić się pod okiem zawodowych żołnierzy. Korzystają także z zajęć na strzelnicy Hubale, gdzie mogą szlifować techniki strzelania z broni. Młodzież uczestniczy również w szkoleniach survivalowych, gdzie nabywa wiedzę z technik przetrwania w warunkach dziennych i nocnych. Chętni mogą również korzysta z dodatkowych, nieodpłatnych zajęć sztuk walki. Kadeci z klas policyjnych mają możliwość obserwacji procedury tresury psów policyjnych oraz poznawania technik kryminalistycznych.

Jak wygląda proces rekrutacji do LO CSM Zamość?
Kandydaci do naszej szkoły powinni wejść na stronę www.locsm.edu.pl i uzupełnić formularz podania online. Zapraszamy również na Facebook LO CSM.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us