Reklama
Reklama

Zamojski łazik na Marsie

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Młodzieżowa drużyna robotyczna New Tech 7570 działająca przy technikum programistycznym New Technology w Zamościu wzięła udział w ubiegły weekend w zawodach European Rover Challenge (ERC) w Kielcach. ERC to jedna z najważniejszych imprez kosmicznych w Polsce i Europie adresowana do studentów uczelni wyższych. Drużyny budują łaziki marsjańskie, które wykonują podczas 3 dni określone zadania symulujące pracę robotów na powierzchni czerwonej planety.

Łaziki w pierwszym zadaniu musiały wykonać zadania naukowe polegające na pobraniu czterech próbek gruntu z miejsca wskazanego przez sędziów, w kolejnym przeprowadzić manipulacje na specjalnym panelu elektrycznym. Trzecim wyzwaniem dla łazików było pobranie trzech elementów ukrytych na polu i dostarczenie ich do wyznaczonego miejsca.

Łazik New Tech 7570 zajął 14 miejsce na 28 startujących zespołów, a drużyna przeszła do historii jako najmłodsi uczestnicy zawodów European Rover Challenge.

- Trzeba przyznać, że wzbudziliśmy niemałą sensację – mówi kapitan zespołu Przemek Huzar. - Jesteśmy przecież jeszcze uczniami pierwszej klasy Technikum, a ERC to międzynarodowa rywalizacja dla studentów politechnik. Wysłaliśmy jednak zgłoszenie, opracowaliśmy dokumentację łazika i udało się nam zakwalifikować na turniej. W trakcie zawodów spotykaliśmy się na każdym kroku z wyrazami uznania, wręcz zaskoczenia i podziwu dla naszej pasji. Nie mieliśmy jednak taryfy ulgowej wśród sędziów. Musieliśmy wykonać łazikiem takie same konkurencje jak inni oraz zaprezentować po angielsku budowę łazika, historię drużyny, działania i jej cele. Tym bardziej cieszy nas osiągnięty sukces. Pokonaliśmy przecież 14 bardzo dobrych uniwersyteckich drużyn robotycznych z całego świata.

Zawody wygrał tytułowany zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, który w czerwcu zajął 1 miejsce na światowych zawodach łazików marsjańskich w USA - University Rover Challenge, pokonując m.in. drużynę Uniwersytetu Stanforda. Podczas European Rover Challenge drużyna New Tech 7570 miała również stoisko wystawiennicze na którym prezentowała budowane przez siebie roboty oraz rozdawała materiały reklamowe Zamościa.

- Nawiązaliśmy dni mnóstwo wartościowych kontaktów pod kątem uczniów i nauczycieli naszej szkoły – mówi Agnieszka Macek, założycielka Technikum New Technology. -W ciągu trzech dni w jednym miejscu spotkaliśmy reprezentantów najważniejszych instytucji zajmujących się nauką, inżynierią i technologią kosmiczną. Nie mam wątpliwości, że efekty rozmów z przedstawicielami Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej i kilku politechnik pojawią się już niedługo w Zamościu.

Nabór do drużyny robotycznej New Tech 7570 jest otwarty przez cały rok. Jeśli masz 15-16 lat i interesujesz się majsterkowaniem, programowaniem, budową maszyn lub elektroniką zapraszamy do kontaktu. Zajęcia są bezpłatne. Więcej szczegółów na stronie: www.facebook.com/newtechzamosc lub pod numerem telefonu: 697 277 233.

Poniżej zdjęcia z zawodów:

1 komentarz

  • brawo
    brawo wtorek, 24 wrzesień 2019 09:54 Link do komentarza

    a Oni nie byli na Zamojskich Spotkaniach z Fantastyką?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us