Reklama

"Czytam i rysuje z energią" - trwa kolejna edycja akcji Wyróżniony

Akcja skierowana jest do najmłodszych mieszkańców Zamościa, foto: materiał nadesłany Akcja skierowana jest do najmłodszych mieszkańców Zamościa, foto: materiał nadesłany

Książnica Zamojska już po raz dziewiąty jest organizatorem akcji czytelniczo-edukacyjnej "Czytam i rysuję z energią". Jej celem jest promocja czytelnictwa dziecięcego oraz edukacja z zakresu bezpiecznego użytkowania energii elektrycznej i urządzeń zasilanych energią elektryczną. Akcja ma uświadomić najmłodszym mieszkańcom naszego miasta dobrodziejstwa płynące z użytkowania energii elektrycznej i jej ogromne zastosowanie we współczesnym świecie.

Program zainicjowany został jesienią 2009 roku i od samego początku wspierany jest przez PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość. Tegoroczna akcja promocyjna, podobnie jak poprzednie edycje skierowana jest do najmłodszych mieszkańców miasta Zamość – dzieci w wieku pięciu i sześciu lat.

Już od początku października bibliotekarze Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej oraz pięciu filii bibliotecznych spotykają się z dziećmi, czytając im utwory literackie mówiące o prądzie, urządzeniach elektrycznych, bezpiecznym obchodzeniu się z nimi oraz o alternatywnych źródłach energii. Do głośnego czytania proponowane są wierszyki, bajki terapeutyczne i opowiadania znanych polskich autorów. Wśród utworów najczęściej czytanych dzieciom są m.in. wiersz "Pstryk" Juliana Tuwima, wierszyk "Żarówka" Michała Zaremby, zbiór wierszy "Dwa pstryki techniki" Włodzimierza Scisłowskiego, opowiadanie edukacyjne "Co mieszka w ścianie czyli o tym, że nie wolno niczego wkładać do kontaktów" Barbary Ciwoniuk, opowiadanie "Pstryk" Grzegorza Kasdepke, bajka terapeutyczna "Tygrys w ścianie" Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, bajeczka "Sprzeczki i plotki odkurzacza i szczotki Dorotki" Kamila Polaka, opowiadanie Zofii Staneckiej "Basia i telewizor", zbiór opowiadań autorstwa Rafała Klimczaka "Poznaję świat i kropka, czyli o żarówce, która świeci, lustrze i pajęczej sieci", zbiór wierszy i opowiadań "Od rzeczy do rzeczy" Wandy Chotomskiej.

- W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych bibliotekarze rozmawiają z dziećmi, przekazując im zasady bezpiecznego obchodzenia się z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną, zwracają uwagę na zagrożenia płynące z nieostrożnego obchodzenia się z prądem. Akcja realizowana jest na terenie przedszkoli, szkół posiadających oddziały przedszkolne, jak też w bibliotekach. Placówki biblioteczne przygotowały okolicznościowe wystawy, poprzez które eksponują literaturę związaną z energią, bezpieczną edukacją, także inne pomoce metodyczne oraz eksponaty związane z prądem - informuje Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy Zamojskiej.

Podsumowaniem akcji będzie konkurs plastyczny, do udziału w którym biblioteka zaprasza wszystkie uczestniczące w akcji głośnego czytania maluchy. Zadaniem konkursowym będzie wykonanie na kartonie formatu A-4, dowolną techniką, pracy plastycznej inspirowanej treścią czytanych utworów. Prace konkursowe można składać w Książnicy Zamojskiej przy ul. Kamiennej 20 oraz we wszystkich filiach bibliotecznych na terenie miasta Zamościa, do końca listopada 2017 r.

Prace nagrodzone i wyróżnione będzie można oglądać w grudniu na wystawie pokonkursowej, zorganizowanej w Książnicy Zamojskiej. Wręczenie nagród laureatom nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu, które zaplanowano na 15 grudnia. Nagrody dla laureatów oraz imprezę finałową sponsoruje PGE Dystrybucja S.A. Oddział Zamość. Portal ezamosc.pl patronuje przedsięwzięciu medialnie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us