Reklama
Reklama

Zarządzanie kryzysowe – nowe wyzwania dla samorządów

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Cyberterroryzm, konflikt hybrydowy, klęski żywiołowe, kryzys migracyjny, ochrona ludności cywilnej w przypadku konfliktu zbrojnego – to tylko niektóre z zagrożeń, przed którymi stoją nie tylko centralne władze państwowe, ale również samorządy lokalne. Dyskutowano o nich podczas seminarium „Rola samorządu terytorialnego w kształtowaniu lokalnego środowiska bezpieczeństwa w odniesieniu do bieżących zagrożeń”, jakie zorganizowała Akademia Zamojska.

- Celem seminarium jest zapoznanie przedstawicieli administracji samorządowej z zagrożeniami jakie występują lub mogą wystąpić w naszym regionie. Mamy dość skomplikowaną sytuację geopolityczną. W związku z tym musimy podjąć działania, żeby w sposób trafny zdefiniować zagrożenia i nie dopuścić do powstania tego zagrożenia, lub gdyby już do niego doszło, abyśmy potrafili skutecznie zareagować. To również okazja, by samorządowcy podzielili się swoimi doświadczeniami i rozwiązaniami w tym zakresie – mówił ppłk rez. mgr inż. Andrzej Podhorodecki. Jak dodał, dzięki takiej dyskusji sporo zyskują również studenci bezpieczeństwa narodowego Akademii Zamojskiej. – Studenci mogą zobaczyć, jakie zadania i obowiązki ciążą na administracji samorządowej w kwestii bezpieczeństwa oraz na czym będzie polegać ich praca, jeśli po ukończeniu studiów podejmą pracę w administracji m.in. w wydziałach zarządzania kryzysowego – tłumaczył wykładowca AZ.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele wydziałów zarządzania kryzysowego urzędów gmin, starostw oraz urzędów miast z Zamojszczyzny oraz włodarze tych samorządów, w tym m.in. Stanisław Grześko, starosta zamojski. Prelegentami seminarium byli przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego: Grzegorz Wiński i Andrzej Tomasiak.

- W prawodawstwie polskim muszą nastąpić zmiany. Są one spowodowane działaniami hybrydowymi na granicy z Białorusią oraz sytuacją na Ukrainie. Zmiany te dotyczyć będą szeroko pojętej ochrony ludności oraz zarządzania kryzysowego i stopni gotowości państwa na różne sytuacje i zagrożenia. Zmiany te są aktualnie procedowane w Sejmie, dlatego nie wiemy, jak będzie ich ostateczna forma. Obecny projekt zakłada reformę systemu zarządzania kryzysowego, aby był on kompatybilny i dostosowany do współczesnych wymogów szybkiego reagowania – mówił Grzegorz Wiński, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie.

Seminarium „Rola samorządu terytorialnego w kształtowaniu lokalnego środowiska bezpieczeństwa w odniesieniu do bieżących zagrożeń” odbyło się 6 czerwca br. w auli Instytutu Społeczno-Ekonomicznego AZ przy ul. Zamoyskiego 64. Organizatorem wydarzenia był Zakład Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Zamojskiej.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Narzędzia

Follow Us

Reklama

ezamosc.pl

Polecamy

Sekcje